Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.06.2011, 10:38:55
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit S-a lansat "Trusa pentru inmormantare" :|

Trusa pentru înmormântare este ultima găselniță în materie de vânzări cu profil religios, gândită și pusă în practică de prelații de la Eparhia Romanului și Bacăului.

Este vorba despre o cutie de carton care conține o icoană a Maicii Domnului, o cruce de mână, un toiag din ceară, tămâie parfumată și cărbune, cățuie pentru tămâiere și un „Îndrumător privind înmormântarea și pomenirile pentru cei adormiți". Clericii descriu cartea ca pe un ghid practic menit să-i orienteze pe creștinii ortodocși în ritualurile care se cuvin respectate la decesul celor dragi. „Moartea este o realitate de care ne lovim toți. Atunci când se întâmplă să fie confruntat cu pierderea unei persoane apropiate, omul e panicat, nu știe ce și de unde să cumpere sau care e ritualul ce trebuie respectat.

Sunt lucruri chiar necesare pentru credincioși", spune preotul Constantin Gherasim, purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului. „Pachetul" a fost scos la vânzare de câteva zile în 1.000 de exemplare în cele 400 de biserici și 28 de schituri și mănăstiri din eparhie. Trusa costă 25 de lei, iar banii proveniți din vânzări sunt distribuiți către centrul social din localitatea Hârja, acolo unde biserica îngrijește 50 de bătrâni. „Produsele din acest pachet sunt binecuvântate și oferim garanția că sunt sfințite", mai spune preotul Gherasim.


(Sursa: http://www.adevarul.ro/actualitate/s...503950098.html)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 23.06.2011 at 14:14:20.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.06.2011, 10:53:20
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Trusa pentru înmormântare este ultima găselniță în materie de vânzări cu profil religios, gândită și pusă în practică de prelații de la Eparhia Romanului și Bacăului.

Este vorba despre o cutie de carton care conține o icoană a Maicii Domnului, o cruce de mână, un toiag din ceară, tămâie parfumată și cărbune, cățuie pentru tămâiere și un „Îndrumător privind înmormântarea și pomenirile pentru cei adormiți". Clericii descriu cartea ca pe un ghid practic menit să-i orienteze pe creștinii ortodocși în ritualurile care se cuvin respectate la decesul celor dragi. „Moartea este o realitate de care ne lovim toți. Atunci când se întâmplă să fie confruntat cu pierderea unei persoane apropiate, omul e panicat, nu știe ce și de unde să cumpere sau care e ritualul ce trebuie respectat.

Sunt lucruri chiar necesare pentru credincioși", spune preotul Constantin Gherasim, purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului. „Pachetul" a fost scos la vânzare de câteva zile în 1.000 de exemplare în cele 400 de biserici și 28 de schituri și mănăstiri din eparhie. Trusa costă 25 de lei, iar banii proveniți din vânzări sunt distribuiți către centrul social din localitatea Hârja, acolo unde biserica îngrijește 50 de bătrâni. „Produsele din acest pachet sunt binecuvântate și oferim garanția că sunt sfințite", mai spune preotul Gherasim.


(Sursa: http://www.adevarul.ro/actualitate/s...503950098.html)

Mai urmeaza sa ne spuna sa ne cumparam anticipat cate un sicriu ca sa-l pastram pentru cand va muri unul din membri unei familii. Asa anticipat....
Pai daca eu cumpar un indrumator din asta membrii familiei mele ce vor crede? Pentru ce l-am cumparat? Pentru mine sau pentru ei?
Sunt batuti in cap! Doamne iarta-ma!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.06.2011, 10:59:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Mai urmeaza sa ne spuna sa ne cumparam anticipat cate un sicriu ca sa-l pastram pentru cand va muri unul din membri unei familii. Asa anticipat....
Pai daca eu cumpar un indrumator din asta membrii familiei mele ce vor crede? Pentru ce l-am cumparat? Pentru mine sau pentru ei?
Sunt batuti in cap! Doamne iarta-ma!
Cine te pune sa-l cumperi in avans?
Masoara-ti vorbele.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.06.2011, 11:07:23
paprika
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu nu gasesc socanta aceasta initiativa. cand traiesti tragedia mortii cuiva drag e greu sa te gandesti la toate care trebuie cumparate. mai bine sa le gasesti pe toate grupate. si faptul ca banii ajung la batranei e minunat...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.06.2011, 11:07:51
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

asta cu sicriul cumparat din timp nu stiu daca este un lucru exagerat. In Ardeal se practica inainte vreme pentru ca ardelenii sunt oameni gospodari si prevazatori in toate.
Strabunicii mei, Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca aveau sicriile cumparate de pe la 70 de ani, le pastrau in grajd, si au trait pana pe la 90 de ani.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.06.2011, 11:41:13
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Ar putea fi numita, mai degraba, "Trusa de prim-ajutor in caz de inmormantare". :-)

Ca sa fie in chip real un ajutor, cred ca se cuvenea ca o astfel de trusa sa fie oferita gratuit, in parohii, familiilor aflate in necaz. Prin aceasta abordare, in mod sigur, BOR nu ar mai fi dat in continuare "de lucru" presei.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.06.2011, 11:59:59
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu gasesc ca este o ideie foarte buna. Mai ales ca multi nu stiu ce sa faca si cum sa procedeze in astfel de cazuri, cand intervine un asfel de eveniment brusc, neasteptat.
Si nu-i nimic de ras ca unii oameni isi procura cele necesare inmormantarii din timp. Asa cum se ingrijesc pentru sufletul lor, se ingrijesc si pentru cele trebuncioase trupului adormit.
Mama mea, de ex, are puse deoparte hainele cu care vrea sa fie inmormantata, pantofii, basmaua, tamaia si o panza speciala cu care sa fie acoperita, in sicriu. Nu are sicriul, insa stiu persoane care si-au cumparat si l-au tinut in pod. In timp s-a uscat, s-a deformat si au renuntat la el, nemaifiind bun (o cheltuiala in plus). No, nici chiar asa...
Dar ei mi-a cumpara o "trusa de inmormantare". Mi-ar folosi si mie pt mama si as lasa-o mostenire copiilor pentru mine. Hai ca vb serios!
In ardeal sunt foarte simplificate obiceiurile de inmormantare si daca in cartea aceea din trusa sunt prea complicate, mai taiem din ce se permite...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.06.2011, 11:36:39
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cine te pune sa-l cumperi in avans?
Masoara-ti vorbele.
Maria a spus sa ne "spuna" nu sa ne "puna"
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.06.2011, 11:46:11
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Kit" ar suna mai bine decat "trusa".
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.06.2011, 12:05:20
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Extrem de putina lume din spatiul romanesc al zilei de astazi cunoaste care este rinduiala inmormintarii , al botezului sau al cununiei . Asta se intimpla deoarece oamenii nu merg decit invitati la asemenea momente (chiar daca stiu ca habar nu au despre aceste evenimente ei prefera sa stea in ignoranta si sa nu mearga la biserica decit daca sunt ,,invitati") si si atunci cind sunt invitati pe nimeni nu intereseaza slujba ci amanunte absolut nesemnificative pt. un ostodox. Asa de pilda nu se stie cind se citesc stilpii la mort , cite eveanghelii se citesc minim si de ce atunci cind vrea preotul se citesc mai multe ; daca se citeste la capatiiul mortului Psaltirea , de ce se face asa si cit de mult ; daca se pune vreo icoana pe pieptul mortului si care sa fie aceasta : a Mintuitorului , a Maicii Domnului, a unui sfint al carui nume il purta ori se poate pune chiar o carte postala cu statiunea Tusnad deoarece acum 30 de ani mortul a fost acolo si i-a placut tare mult ; daca legaturile de la picioare si barbie se fac cu sfoara sau cu pinza; cite opriri se fac de la casa mortului si pina la biserica si de ce numai atitea si ce slujeste popa atunci dar mai ales ce insemneaza aceasta slujire de pe drum si alte cite si mai cite lucruri care tin de rinduiala slujbei .
Omul de rind este interesat insa f. tare de tot felul de prostii care nu au nici un rost in cultul ortodox sau care chiar mai mult tin de magia neagra savirsita sub ochii tuturor de anumiti apartinatori .
Asa de exemplu, ne intereseaza sa nu ne mai spalam din nu stiu ce zi a decesului ca este pacat, sa acoperim lucrurile de prin casa (moliba) cu cearsafuri albe, sa nu iasa nimeni din casa inainte de a fi scos mortul, sa se arunce cu bani la raspintii, mina dreapta a mortului sa fie pusa neaparat peste cea stinga si nu invers, de la al treile toiag (lumiinarea numita si privighetoare) in sus acestea nu se mai cumpara de membrii familiei,sa puna bani in buzunarul mortului, legaturile care au fost facute pe mort sa se deslege numai cind zice popa in slujba la rugaciunea deslegarilor si sa se aibe mare grija sa nu le ia cineva ci sa se puna in sicriu sub mort; sa nu lase flori in cosciug inainte ca acestuia sa i se puna capacul, sa dea la groapa o gaina peste mormint... si cite si mai cite multe alte nebunii .

Deci , omul de rind este mult interesat de toate prostiile si mai putin de buna rinduiala a slujbei .
In acest context publicarea de filade (carticele pt. informarea crestinului de rind) sau de pachete destinate unui scop precis , care sa aibe si instructiuni de folosire , este mai mult decit bine venita pt. orice crestin sirguincios si dornic sa cunoasca cit mai multe lucruri corecte si depline despre credinta lui .
Ce este rau in asta mai ales ca cumpararea lor este benevola , nu te trage nimeni de mineca sa cumperi . Pt. ce critica acestei actiuni ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 23.06.2011 at 12:10:33.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Slujba de inmormantare cu "mort" viu Marius22 Generalitati 20 12.03.2010 18:17:45