Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.09.2014, 14:34:30
sdstefan sdstefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2014
Mesaje: 5
Implicit O intrbare pentru voi

Buna ziua, eu sunt ateist (si nu sunt aici sa creez probleme ci doar sa port o discutie civilizata), provin dintr-o familie in care mama este catolica dar nu este o persoana religioasa desi crede in Dumnezeu, iar tata este ateist, a fost de cand il stiu. Nu am fost dus la biserica si nu am fost indoctrinat de parinti, am fost lasat sa-mi dezvolt singur parerile asupra religiei si stiintei.
Pe langa asta nu imi este rusine si nu ascund faptul ca sunt ateist chiar daca sunt scrutinizat si injurat din aceasta cauza.

Acum am sa va intreb ceva, sa spunem ca exista rai si iad (teoretic vorbind), eu ca ateu si persoana bine educata care nu prea am obiceiul sa injur, nu consum alcool si nu fumez din principiu, n-am incalcat nici o lege in viata mea si am un bun comportament social, as ajunge in iad doar pentru ca sunt "necredincios" in timp ce majoritatea credinciosilor care merg la biserica doar sa barfeasca sau sa se roage sa moara capra vecinului, injura ca la usa cortului, fura si sunt violenti ar ajunge in rai daca merg la spovedanie?

Care este logica aici.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.09.2014, 14:51:29
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.242
Implicit

Nu e mai corect spus „ateu” decât „ateist”? În ultima vreme observ o tendință de înlocuire a primei forme cu cea de-a doua, explicabilă, probabil, prin influența lecturilor în limba engleză sau a traducerilor neglijente.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.09.2014, 14:55:16
sdstefan sdstefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2014
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu e mai corect spus „ateu” decât „ateist”? În ultima vreme observ o tendință de înlocuire a primei forme cu cea de-a doua, explicabilă, probabil, prin influența lecturilor în limba engleză sau a traducerilor neglijente.
Ambele variante sunt corecte conform dex-ului. Dar nu asta era intrebarea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.09.2014, 14:55:37
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.242
Implicit

În ce privește întrebarea pe care o lansezi, ea a fost dezbătută de nenumărate ori pe nenumărate topice. Nu știu să-ți indic acum unul, însă cred că ai putea găsi la rubrica „Biserica ortodoxă în relația cu alte confesiuni” sau la „Teologie și știință”.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.09.2014, 15:07:39
sdstefan sdstefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2014
Mesaje: 5
Implicit

Ca sa crezi trebuie sa ti se prezinte o dovada, nu poti doar sa crezi in ceva anume doar din auzite sau din carti scrise de oameni.
E de ajuns doar sa ma uit la istoria crestinismului ca sa vad ca a inceput ca o secta desprins din iudaism cu influente din filosofia si religia greco-romana, care la randul sau iudaismul provine din politeismul canaanit cu influente majore din religia babiloniana si zoroastrismul persan sin care sa desprins si islamismul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.09.2014, 15:18:05
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sdstefan Vezi mesajul
Ca sa crezi trebuie sa ti se prezinte o dovada, nu poti doar sa crezi in ceva anume doar din auzite sau din carti scrise de oameni.
E de ajuns doar sa ma uit la istoria crestinismului ca sa vad ca a inceput ca o secta desprins din iudaism cu influente din filosofia si religia greco-romana, care la randul sau iudaismul provine din politeismul canaanit cu influente majore din religia babiloniana si zoroastrismul persan sin care sa desprins si islamismul.
V-ati plictisit de adunarile ateiste si ati gandit :hai sa mai enervam niste crestini?

Sau aveti o sarcina precisa de la ei sa veniti sa provocati?

De ce nu lasati in pace niste oameni care nu v-au facut nimic?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.09.2014, 15:21:38
sdstefan sdstefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2014
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
V-ati plictisit de adunarile ateiste si ati gandit :hai sa mai enervam niste crestini?

Sau aveti o sarcina precisa de la ei sa veniti sa provocati?

De ce nu lasati in pace niste oameni care nu v-au facut nimic?
Eu nu enervez si nu provoc pe nimeni, pun doar niste intrebari. Daca nu poti sa raspunzi la o intrebare din cauza ca-ti provoaca nervi si te simti provocat inseamna ca ai o problema.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.09.2014, 22:05:05
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sdstefan Vezi mesajul
Ca sa crezi trebuie sa ti se prezinte o dovada....
Ca să crezi trebuie să te afli în stare de receptivitate. Altminteri desconsideri orice dovadă, oricât de evidentă și de vie.
Receptivitate sau, cum să zic... o disponibilitate latentă înlăuntrul tău, una care a început să "miște", să caute împlinire, să aspire. Exact cam ce se întâmplă când vine primăvara și semințele încep să se "foiască" sub zăpadă...
Dar dacă sămânța a murit de prea mult ger, n-o să crească niciodată nimic din ea.
Gerul, ca să încerc să îl traduc nițel în termenii viețuirii noastre, e de obicei lipsa afecțiunii în mediul unde crește copilul/tânărul/omul, ori precumpănirea unor modele agresive și găunoase, ori lipsa activităților care dezvoltă cugetul, voința, însușirile pro-sociale (alternativa sunt însușirile de gașcă sau clică, subculturile etc.) etc.
Gerul e împietrirea inimii și întunecarea minții. E persistarea în răutate și gustul prost educat de oameni deja înrăiți.

Dar când vine primăvara, primăvara credinței și a vieții duhovnicești, toate ale sufletului încep să curgă vesel precum pâraiele pe munte (asta poate însemna chiar și lacrimile, deși ar putea însemna șuvoaie de gânduri noi, înnoire a cugetului), semințele care au rezistat iernii caută spre soare, mugurii se desfac ș.a.m.d. Iar cerbul însetat aleargă la izvor să se adape...

Vezi? Ăsta-i semnul și mișcarea vieții. Restul e putreziciune și beznă...
Zic și io, nu te supăra de părere....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.09.2014, 22:31:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sdstefan Vezi mesajul
Ca sa crezi trebuie sa ti se prezinte o dovada, nu poti doar sa crezi in ceva anume doar din auzite sau din carti scrise de oameni.
E de ajuns doar sa ma uit la istoria crestinismului ca sa vad ca a inceput ca o secta
Si asta nu e tot din carti scrise de oameni ? Sesizati delicioasa contradictie de tip "nu cred Biblia, ca e scrisa de oameni. Eu cred ca a fost ca in cartile scrise de oameni".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.09.2014, 16:35:15
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu e mai corect spus „ateu” decât „ateist”? În ultima vreme observ o tendință de înlocuire a primei forme cu cea de-a doua, explicabilă, probabil, prin influența lecturilor în limba engleză sau a traducerilor neglijente.
Explicația poate fi alta. E format în AT (analiza tranzacțională) și ca urmare e ateist. Totuși, nici așa nu e bine scris, corect fiind AT-ist.
Sau poate e influența următorilor termeni: mașinist, dinamovist, bonjurist, șahist, comunist, biblist, culturist.
Greu de zis...
Reply With Quote
Răspunde