Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.12.2014, 10:42:30
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit Crucea ortodoxa

Buna tuturor. Am vazut ca in principal in tarile slave se foloseste asa numita "Cruce ortodoxa" cu trei linii si una indoita jos. Este corect sa folosim aceasta cruce sau este o erezie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.12.2014, 12:16:03
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna tuturor. Am vazut ca in principal in tarile slave se foloseste asa numita "Cruce ortodoxa" cu trei linii si una indoita jos. Este corect sa folosim aceasta cruce sau este o erezie?
Avand in vedere ca este crucea "ortodoxa" , si este folosita pe multe biserici romanesti, nu vad cum ar putea sa fie o "erezie".

Daca pana si modul in care faci o cruce conteaza, nu ma mir ca lumea a uitat esenta crestinismului, si se axeaza pe forma, si ce fel de cruce e " corecta".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.12.2014, 12:32:12
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

O spun pentru ca inca nu am vazut-o pe nici o biserica romaneasca, ci doar pe cele ruse. Intrebam daca noi romanii preferam acel fel de cruce in loc de cea simpla, "latina" sa zicem.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.12.2014, 16:43:04
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Daca pana si modul in care faci o cruce conteaza, nu ma mir ca lumea a uitat esenta crestinismului, si se axeaza pe forma, si ce fel de cruce e " corecta".

evident ca are mare importanta cum faci semnul Sfintei Cruci, Mantuitorul a cinstit Crucea,a sfintit-o cu Sangele Lui,din obiect de tortura a devenit "pazitoare a crestinilor" asa cum zice in Acatist,iar noi sa nu acordam importanta felului in care ne facem Cruce???

poate ca tocmai datorita acestei indiferente (ca sa nu zic necinstiri) lumea a uitat "esenta crestinismului".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.12.2014, 17:09:50
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Daca pana si modul in care faci o cruce conteaza
Nu, numai ca virgula conteaza, dar este o caracteristica esentiala si definitorie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.12.2014, 17:33:23
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Intrebam pentru ca imi place mult forma ei, mai mult decat crucea latina, deci pot avea o asemenea cruce in casa in locul unei cruci latine?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.12.2014, 17:34:26
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Intrebam pentru ca imi place mult forma ei, mai mult decat crucea latina, deci pot avea o asemenea cruce in casa in locul unei cruci latine?
pai in casa unui ortodox , trebuie sa ai crucea ortodoxa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.12.2014, 18:07:49
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Intrebam pentru ca imi place mult forma ei, mai mult decat crucea latina, deci pot avea o asemenea cruce in casa in locul unei cruci latine?
da,linistit.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.12.2014, 00:05:35
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Intrebam pentru ca imi place mult forma ei, mai mult decat crucea latina, deci pot avea o asemenea cruce in casa in locul unei cruci latine?
Poti sa ai Crucea slava, nu e nici o problema. Este ortodoxa. Grecii au si ei propria lor cruce, cu bratele egale. Si romanii au propria lor cruce, dar s-a cam uitat asta.

Si eu am crucea slava, imi place tare mult.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.12.2014, 00:50:46
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Simbolistica - crucea

Crucea Alfa și Omega


Această cruce latină completată de literele Alfa și Omega ne amintește că, deși Iisus Hristos a murit pe cruce pentru răscumpărarea păcatelor noastre, el continuă să domnească veșnic peste Împărăția Sa.

Crucea cu ancoră


Simbolizează nădejdea creștinilor în ajutorul lui Iisus Hristos. Crucea a fost utilizată și ca emblemă a Sfântului Clement, episcop la Roma, despre ea tradiția susținând că ar fi fost legată de o ancoră și aruncată în mare de împăratul Traian.

Crucea Botezătorului


Această cruce greacă este suprapusă peste litera din alfabetul grecesc “chi”, care este și prima literă a numelui lui Hristos (Christos). Ea formează o cruce cu opt brațe. Cum numărul opt este simbolul renașterii sau al regenerării, această cruce este frecvent utilizată drept cruce a botezului.

Crucea trilobată

Este cea mai răspândită formă a crucii, ea evocând Sfânta Treime prin capetele sale în formă de trifoi.
Reply With Quote
Răspunde