Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.03.2009, 12:00:36
crina09 crina09 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2009
Mesaje: 3
Implicit Pentru scaparea de demoni, sfat din cartea Puterea rugaciunii, Iertarea mortilor

"Cand un crestin se cearta cu un frate al sau, ori in ce loc s-ar afla si-l da raului, cum se desparte si nu mai vede pe acela, sa-si aleaga loc ascuns si plecand genunchii sa zica cu lacrimi: Iarta-mi Doamne, greseala ce facui de dadui raului pe fratele meu cutare...numindu-l cu numele si iarta-l si pe le, caci eu il iert din tot sufletul, in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh,amin! Iar pe diavol il cert in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh,amin!

Iar cand isi face rugaciunea ziua si noaptea, sa zica dupa rugaciune, asa: Sa te certe puterea Sfintei Treimi, sa te certe Domnul Iisus Hristos, sa te certe toate puterile ceresti, pe tine demon al intunericului. Sa piei cu toata puterea mestesugului si stapanirea ta, din tot cuprinsul meu si sa piei tu demon si de la toti pe care ti i-am dat eu tie in zilele vietii mel, cand ei m-au suparat si eu nu i-am iertat. Caci eu ii iert in clipa aceasta pe toti cati am dat raului in toata viata mea, iert pe toti cati i-am blestemat si iert pe toti cu cati m-am certat si sunt certat "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.03.2009, 12:24:35
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Bun venit!

Citat:
În prealabil postat de crina09 Vezi mesajul
"Cand un crestin se cearta cu un frate al sau, ori in ce loc s-ar afla si-l da raului, cum se desparte si nu mai vede pe acela, sa-si aleaga loc ascuns si plecand genunchii sa zica cu lacrimi: Iarta-mi Doamne, greseala ce facui de dadui raului pe fratele meu cutare...numindu-l cu numele si iarta-l si pe le, caci eu il iert din tot sufletul, in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh,amin! Iar pe diavol il cert in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh,amin!

Iar cand isi face rugaciunea ziua si noaptea, sa zica dupa rugaciune, asa: Sa te certe puterea Sfintei Treimi, sa te certe Domnul Iisus Hristos, sa te certe toate puterile ceresti, pe tine demon al intunericului. Sa piei cu toata puterea mestesugului si stapanirea ta, din tot cuprinsul meu si sa piei tu demon si de la toti pe care ti i-am dat eu tie in zilele vietii mel, cand ei m-au suparat si eu nu i-am iertat. Caci eu ii iert in clipa aceasta pe toti cati am dat raului in toata viata mea, iert pe toti cati i-am blestemat si iert pe toti cu cati m-am certat si sunt certat "
Bine ai venit pe forum, draga Crina! Multumim pentru sfat.
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.03.2009, 12:31:39
crina09 crina09 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2009
Mesaje: 3
Smile

Citat:
În prealabil postat de anne Vezi mesajul
Bine ai venit pe forum, draga Crina! Multumim pentru sfat.
Bine v-am gasit!
Eu am cumparat cartea Puterea rugaciunii, Iertarea mortilor de la catedrala si m-am gandit sa scriu acea rugaciune si aici pe forum!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.03.2009, 13:28:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Noi oamenii nu stim sa stam de vorba cu Dumnezeu, dar ne consideram vrednici de a rosti cuvinte impotriva demonilor. Nu asa sunt indepartati demonii cu lucrarea lor din noi. Ei pot fi indepartati prin rugaciuni scurte dar pline de atentie, traire. Asa ca rugaciunea nu e o reteta, spui asta si scapi de demoni. Rugaciunea e vorbirea omului cu Dumnezeu. Si degeaba spunem ca stam de vorba cu El, cand noi prin vietuirea noastra stam permanent cu spatele la El.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.03.2009, 22:44:13
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cei ce vor sa lupte cu diavolii, sa ia aminte la cuvintele din Faptele Apostolilor 19, 13-16, acolo unde fiii unui evreu cautau sa scoata pe demoni in numele lui Hristos, fara a-L avea insa pe Hristos in inimile lor.

"Si au incercat unii dintre iudeii care cutreierau lumea, scotand demoni, sa cheme peste cei ce aveau duhuri rele, numele Domnului Iisus, zicand: Va jur pe Iisus, pe Care-l propovaduieste Pavel. Si raspunzand, duhul cel rau le-a zis: Pe Iisus Il cunosc si il stiu si pe Pavel, dar voi cine sunteti? Si sarind asupra lor omul in care era duhul cel rau si biruindu-i, s-a intaratat asupra lor, incat ei au fugit goi si raniti din casa aceea."

Nici macar ingerii nu lupta direct cu diavolul, ci tot cu trimiterea lui Dumnezeu. Sfantul Arhanghel Mihail ne apare intr-o confruntare cu diavolul, pentru trupul lui Moise."Dar Mihail Arhanghelul, cand se impotrivea diavolului, certandu-se cu el pentru trupul lui Moise, n-a indraznit sa aduca judecata de hula, ci a zis: "Sa te certe pe tine Domnul!" (Iuda 1, 9)

Sa avem grija !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.12.2012, 21:48:16
alexandru cristel alexandru cristel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Mesaje: 1
Implicit puterea rugaciunii

ma numesc ALEXANDRU CRISTEL si va rog si va implor as vrea din tot sufletul sa cumpar cartea puterea rugaciunii am ascultat si ascult mai mereu acea pilda povestita de parintele VISARION IUGULESCU cu acea vedenie sfanta cereasca si de atunci caut mereu aceasta carte am cautato la manastirea ciolanu buzau manastirea cernica manastirea antim mitropolie dar nu o gasesc va rog deci pe voi credinciosii lui DUMNEZEU sa ma ajutati si DOMNUL IISUS HRISTOSsa va dee iertare de pacate si sa vedem cu totii raiul bucurandu-ne de ramanerea acolo pentru faptele cele bune .II multumescDOMNULUI si voua care vreti si puteti sa ma ajutati numarul meu de tel ,,0753109309
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.04.2015, 04:29:31
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cei ce vor sa lupte cu diavolii, sa ia aminte la cuvintele din Faptele Apostolilor 19, 13-16, acolo unde fiii unui evreu cautau sa scoata pe demoni in numele lui Hristos, fara a-L avea insa pe Hristos in inimile lor.

"Si au incercat unii dintre iudeii care cutreierau lumea, scotand demoni, sa cheme peste cei ce aveau duhuri rele, numele Domnului Iisus, zicand: Va jur pe Iisus, pe Care-l propovaduieste Pavel. Si raspunzand, duhul cel rau le-a zis: Pe Iisus Il cunosc si il stiu si pe Pavel, dar voi cine sunteti? Si sarind asupra lor omul in care era duhul cel rau si biruindu-i, s-a intaratat asupra lor, incat ei au fugit goi si raniti din casa aceea."

Nici macar ingerii nu lupta direct cu diavolul, ci tot cu trimiterea lui Dumnezeu. Sfantul Arhanghel Mihail ne apare intr-o confruntare cu diavolul, pentru trupul lui Moise."Dar Mihail Arhanghelul, cand se impotrivea diavolului, certandu-se cu el pentru trupul lui Moise, n-a indraznit sa aduca judecata de hula, ci a zis: "Sa te certe pe tine Domnul!" (Iuda 1, 9)

Sa avem grija !
Nu uita crestine ca porti haina botezului si la botez ai fost intr-armat cu armele Sfantului Duh tocmai ca sa poti lupta, nu sa fii fricos! Exemplul care l-ai dat tu o fost o inselare a gandului de frica care l-ai primit, pentru ca acei oameni care indrazneau sa scoata demoni in numele Lui Iisus Hristos, nu erau botezati, nu aveau Putere. Nu ti-a zis nimeni sa hulesti pe demoni, dar nici sa-i iubesti! Zi si tu ca Sfantul Arhanghel : Sa te certe pe tine Domnul, demone care aduci frica de lupta contra patimilor in sufletul meu! Mentionez ca il alungi pe demonul care te ataca pe tine, este legitim sa lupti si sa-l blestemi spunand: sa te certe pe tine Domnul!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.03.2009, 12:28:42
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Nu cred ca este bine sa certam noi demonii. Sunt rugaciuni pe care le citesc doar preotii. Imi povestea odata duhovnicul meu ca a venit la el o femeie care spunea ca se misca patul cu ea cand citeste niste rugaciuni. Cand a intrebat-o ce rugaciuni citea, a spus ca Molitfele Sf. Vasile.....De multe ori suntem tentati sa credem ca daca tinem post, mai mergem pe la biserica, etc. suntem mari si tari. Trebuie sa existe CUMPATARE in toate, si mai presus de orice trebuie sa ne cunoastem puterile si sa stim ceea ce suntem.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Puterea rugaciunii pentru altul skicolour Rugaciuni 23 03.04.2015 11:13:54
puterea rugaciunii mihaisepo Rugaciuni 5 24.02.2011 15:11:06
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 11:19:37
Puterea rugaciunii Laurentiu Generalitati 1 20.04.2008 22:09:51
Puterea rugaciunii! emisor1974 Intamplari adevarate 2 31.08.2006 22:29:07