Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.05.2009, 17:30:19
13mario 13mario is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2009
Mesaje: 1
Unhappy cum pot fi iertat?ce sa fac?

am o dilema si vreau sa ma sfatuiti cum sa o rezolv
in urma cu 2 ani am savirsit un dublu adulter, dar de atunci regret ca am facut _o si vreau sa stiu cum sa fiu iertat , chiar daca am spus la preot cind ma-m spovedit , eu nu vreau sa mai repet greaseala.
am facut aceasta timpenie regret dar am facut-o la suparare si sa ma razbun pe sotia mea , dar ma-m razbunat pe MINE
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.05.2009, 17:54:24
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 13mario Vezi mesajul
am o dilema si vreau sa ma sfatuiti cum sa o rezolv
in urma cu 2 ani am savirsit un dublu adulter, dar de atunci regret ca am facut _o si vreau sa stiu cum sa fiu iertat , chiar daca am spus la preot cind ma-m spovedit , eu nu vreau sa mai repet greaseala.
am facut aceasta timpenie regret dar am facut-o la suparare si sa ma razbun pe sotia mea , dar ma-m razbunat pe MINE

Mergi la duhovnic si spune-i problema ta si el va povatuii cel mai bine. Nu uita ca Sf. Siluan Athonitul l-a vazut odata pe Hristos in loc de duhovnic, care spovedea.
In mare aceasta e, sa-ti para rau din inima, sa nu mai repeti si sa fi sincer cu Dumnezeu si sa-i spui Lui toate acestea si apoi sa ne povestesti tuturor cum a lucrat Dumnezeu in viata ta si te-a facut sa-i dedici toata viata ta Lui.

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.05.2009, 20:32:16
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Mergi la duhovnic si spune-i problema ta si el va povatuii cel mai bine. Nu uita ca Sf. Siluan Athonitul l-a vazut odata pe Hristos in loc de duhovnic, care spovedea.
In mare aceasta e, sa-ti para rau din inima, sa nu mai repeti si sa fi sincer cu Dumnezeu si sa-i spui Lui toate acestea si apoi sa ne povestesti tuturor cum a lucrat Dumnezeu in viata ta si te-a facut sa-i dedici toata viata ta Lui.

Har si Pace de la Domnul!
Aș adăuga ceva.Să nu pleci de la duhovnic fără canon pentru această faptă căci, prin ținerea canonului se iartă păcatul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.05.2009, 16:09:22
Maleahi Maleahi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 24
Implicit

Prin lucrarea suverană a lui Dumnezeu, omul a fost scos din starea pierdută în care a fost condamnat și a fost reașezat înaintea lui Dumnezeu. Acesta este miezul Evangheliei lui Isus Hristos. Dumnezeu nu numai că ne-a iertat, El ne-a făcut nevinovați și ne-a dăruit chiar și propria Sa dreptate. „ ... și anume, neprihănirea dată de Dumnezeu, care vine prin credința în Isus Hristos, pentru toți și peste toți cei ce cred în El ... Căci toți au păcătuit, și sînt lipsiți de slava lui Dumnezeu Și sînt socotiți neprihăniți, fără plată, prin harul Său, prin răscumpărarea, care este în Hristos Isus.” (Rom. 3, 22-24).

Aici nu mai rămîne spațiu pentru faptele proprii, care duc la o neprihănire proprie, aici trebuie să cedăm loc mesajului divin, adică Evangheliei lui Isus Hristos. Aceasta este de fapt Evanghelia mîntuirii, mesajul eliberator, care trebuie trîmbițat, în toată lumea. Omenirea a fost împăcată cu Dumnezeu. „ ...să-și arate neprihănirea Lui în așa fel încît, să fie neprihănit, și totuși să socotească neprihănit pe cel ce crede în Isus.” (Rom. 3, 26). Nu credința într-un întemeietor al vreunei religii sau al vreunei confesiuni realizează neprihănirea divină, ci credința în Isus, în care Dumnezeu S-a întîlnit cu omenirea, împăcînd-o cu Sine. Faptele smerite nu valorează: „ Pentru că noi credem că omul este socotit neprihănit prin credință, fără faptele Legii.” (Rom. 3, 28).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.10.2009, 09:25:02
tzuculina1027 tzuculina1027 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maleahi Vezi mesajul
Prin lucrarea suverană a lui Dumnezeu, omul a fost scos din starea pierdută în care a fost condamnat și a fost reașezat înaintea lui Dumnezeu. Acesta este miezul Evangheliei lui Isus Hristos. Dumnezeu nu numai că ne-a iertat, El ne-a făcut nevinovați și ne-a dăruit chiar și propria Sa dreptate. „ ... și anume, neprihănirea dată de Dumnezeu, care vine prin credința în Isus Hristos, pentru toți și peste toți cei ce cred în El ... Căci toți au păcătuit, și sînt lipsiți de slava lui Dumnezeu Și sînt socotiți neprihăniți, fără plată, prin harul Său, prin răscumpărarea, care este în Hristos Isus.” (Rom. 3, 22-24).

Aici nu mai rămîne spațiu pentru faptele proprii, care duc la o neprihănire proprie, aici trebuie să cedăm loc mesajului divin, adică Evangheliei lui Isus Hristos. Aceasta este de fapt Evanghelia mîntuirii, mesajul eliberator, care trebuie trîmbițat, în toată lumea. Omenirea a fost împăcată cu Dumnezeu. „ ...să-și arate neprihănirea Lui în așa fel încît, să fie neprihănit, și totuși să socotească neprihănit pe cel ce crede în Isus.” (Rom. 3, 26). Nu credința într-un întemeietor al vreunei religii sau al vreunei confesiuni realizează neprihănirea divină, ci credința în Isus, în care Dumnezeu S-a întîlnit cu omenirea, împăcînd-o cu Sine. Faptele smerite nu valorează: „ Pentru că noi credem că omul este socotit neprihănit prin credință, fără faptele Legii.” (Rom. 3, 28).

dupa multi ani de zile am avut curaj sa imi marturisesc niste pacate pe care mi-a fost rusine sa le spun...m-am spovedit la duhovnicul meu si am primit ca si canon sa aduc pe cineva la credinta....dar cum sa fac asta? nu prea stiu exact cum sa fac...si daca nu am sa reusesc sa fac asta....ce se va intampla?....cand o sa ii spun la urmatoarea spovedanie parinte nu am putut sa fac asta....oare are puterea sa imi schimbe acest canon?a aduce pe cineva la credinta este dustul de greu am vazut cu ochii mei...duc munca de lamurire cu mama mea...de ani...desi merge la biserica...uneori are ispite multe si se intoarce impotriva Lui...face lucruri necugetate....eu am venit la credinta in urma unei boli care a venit asupra mea dar sub indrumarea unei doamne...si am inceput efectiv sa ma rog Paraclisul Maicii Domnului...si abia dupa multi ani de invataturia dintr-ale Domnului am ajuns sa inteleg ce este credinta.deci intrebarea mea este daca nu pot sa fac acest canon duhovnicul meu poate sa imi dea o rugaciune de facut?orice altceva in caz ca nu as putea aduce pe cineva la credinta?eu vreau sa fac canon pentru iertarea pacatelor...dar realizez pe zi ce trece ca este foarte greu...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.10.2009, 18:36:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tzuculina1027 Vezi mesajul
...m-am spovedit la duhovnicul meu si am primit ca si canon sa aduc pe cineva la credinta....
n-am mai auzit de asemenea canon. da, e bine pe cat posibil sa le vorbim si altora despre credinta, dar a da un astfel de canon unui biet pacatos cred ca e exagerat.

duhovnicul tau e cam ciudat, oare pe cati a adus el la credinta in ultima vreme, si pe cati i-a indepartat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.10.2009, 19:06:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tzuculina1027 Vezi mesajul
dupa multi ani de zile am avut curaj sa imi marturisesc niste pacate pe care mi-a fost rusine sa le spun...m-am spovedit la duhovnicul meu si am primit ca si canon sa aduc pe cineva la credinta....dar cum sa fac asta? nu prea stiu exact cum sa fac...si daca nu am sa reusesc sa fac asta....ce se va intampla?....cand o sa ii spun la urmatoarea spovedanie parinte nu am putut sa fac asta....oare are puterea sa imi schimbe acest canon?a aduce pe cineva la credinta este dustul de greu am vazut cu ochii mei...duc munca de lamurire cu mama mea...de ani...desi merge la biserica...uneori are ispite multe si se intoarce impotriva Lui...face lucruri necugetate....eu am venit la credinta in urma unei boli care a venit asupra mea dar sub indrumarea unei doamne...si am inceput efectiv sa ma rog Paraclisul Maicii Domnului...si abia dupa multi ani de invataturia dintr-ale Domnului am ajuns sa inteleg ce este credinta.deci intrebarea mea este daca nu pot sa fac acest canon duhovnicul meu poate sa imi dea o rugaciune de facut?orice altceva in caz ca nu as putea aduce pe cineva la credinta?eu vreau sa fac canon pentru iertarea pacatelor...dar realizez pe zi ce trece ca este foarte greu...Doamne ajuta!
Tzuculina, bine ca te-a ajutat Dumnezeu sa ajungi pana aici! Sa stii ca nu se povestesc canoanele date de duhovnic! Sa te ajute Dumnezeu sa il indeplinesti, e greu, dar nimic nu se realizeaza fara jertfa pe lumea asta! Acum, sa stii ca un canon nu se realizeaza (numai) in rastimpul dintre 2 spovedanii. Il poti intreba asta pe duhovnic. poate ai citit "Papucii lui mahmud", de gala galaction (monah la Cernica), te-ar intari in credinta. Este vorba tot de un canon primit la spovedanie (fabricarea a 1000 de papuci) pentru pacate grele (o crima la betie) si felul in care penitentul isi realizeaza canonul, de-a lungul a zeci de ani, iar in momentul mortii il vede pe Hristos...este splendida si f frumos scrisa.
daca asta e canonul tau, trebuie sa ti-l asumi si sa te rogi, sa te lumineze Dumnezeu sa iti arate cum sa faci! Sa stii ca acel canon are o logica, pentru ca asa cum si pe tine te-a ajutat cineva sa vii la credinta (doamna aceea, vezi, asadar, ca se poate!), asa si tu ar trebui sa faci asta pentru altcineva. Curaj si nu deznadajdui! Povesteste-i duhovnicului framantarile tale!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.10.2009, 13:56:41
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tzuculina1027 Vezi mesajul
dupa multi ani de zile am avut curaj sa imi marturisesc niste pacate pe care mi-a fost rusine sa le spun...m-am spovedit la duhovnicul meu si am primit ca si canon sa aduc pe cineva la credinta....dar cum sa fac asta? nu prea stiu exact cum sa fac...si daca nu am sa reusesc sa fac asta....ce se va intampla?....cand o sa ii spun la urmatoarea spovedanie parinte nu am putut sa fac asta....oare are puterea sa imi schimbe acest canon?a aduce pe cineva la credinta este dustul de greu am vazut cu ochii mei...duc munca de lamurire cu mama mea...de ani...desi merge la biserica...uneori are ispite multe si se intoarce impotriva Lui...face lucruri necugetate....eu am venit la credinta in urma unei boli care a venit asupra mea dar sub indrumarea unei doamne...si am inceput efectiv sa ma rog Paraclisul Maicii Domnului...si abia dupa multi ani de invataturia dintr-ale Domnului am ajuns sa inteleg ce este credinta.deci intrebarea mea este daca nu pot sa fac acest canon duhovnicul meu poate sa imi dea o rugaciune de facut?orice altceva in caz ca nu as putea aduce pe cineva la credinta?eu vreau sa fac canon pentru iertarea pacatelor...dar realizez pe zi ce trece ca este foarte greu...Doamne ajuta!
Mergi la duhovnicul tău,discută cu el și spune-i că te vei ruga la bunul și milostivul Dumnezeu să aducă pe apropiații tăi la credință .
Cere canon de rugăciune pentru aceata căci noi ca oameni suntem neputincioși și numai cu mila și cu ajutorul lui Dumnezeu putem face ceva.Prin forțele noastre proprii nimic nu putem realiza.
Cred că nu ai înțeles corect cele ce ți-a spus duhovnicul!Dar dacă totuși în uma discuției cu dumnealui va spune că acesta este canonul tău, roagă-te cu lacrimi și într-o zi vei culege roadele rugăciunilor tale.
Și să nu uiți niciodată să spui."Doamne aceasta este dorința mea ca x... să vină la credință dar mă las în voia Ta să faci aceasta când și cum vei vrea Tu"

Last edited by dorinastoica14; 27.10.2009 at 14:04:00.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.05.2009, 16:26:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 13mario Vezi mesajul
am o dilema si vreau sa ma sfatuiti cum sa o rezolv
in urma cu 2 ani am savirsit un dublu adulter, dar de atunci regret ca am facut _o si vreau sa stiu cum sa fiu iertat , chiar daca am spus la preot cind ma-m spovedit , eu nu vreau sa mai repet greaseala.
am facut aceasta timpenie regret dar am facut-o la suparare si sa ma razbun pe sotia mea , dar ma-m razbunat pe MINE
Daca ti s-a dat dezlegare inseamna ca in fata lui Dumnezeu esti iertat.
Sotia stie? Poate te mai simti inca vinovat fata de ea pentru ca nu i-ai spus sau iti da de inteles ca nu te-a iertat.

Si ca n-ai sa mai repeti lucrul asta nici Dumnezu nu-ti poate garanta, sta doar in puterea ta sa eviti sa mai ajungi acolo, indiferent de motiv.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.05.2009, 16:41:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 13mario Vezi mesajul
am o dilema si vreau sa ma sfatuiti cum sa o rezolv
in urma cu 2 ani am savirsit un dublu adulter, dar de atunci regret ca am facut _o si vreau sa stiu cum sa fiu iertat , chiar daca am spus la preot cind ma-m spovedit , eu nu vreau sa mai repet greaseala.
am facut aceasta timpenie regret dar am facut-o la suparare si sa ma razbun pe sotia mea , dar ma-m razbunat pe MINE
Dumnezeu te iarta cu o singura conditie: sa nu mai faci!

El te-a iertat; mai ramane sa te ierti si tu pe tine insuti, sa te impaci cu constiinta, ca sa nu cazi in deznadejde sau sa deviezi psihic, Doamne pazeste.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce mai face IPS Nicolae?Pocainta la greu dupa ce a fost iertat de Sfantul Sinod! mihailt Biserica Ortodoxa Romana 0 02.01.2009 02:24:54
IPS Corneanu a fost iertat de Sf. Sinod partenie Stiri, actualitati, anunturi 169 22.07.2008 19:47:59