Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2010, 15:11:56
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ne trage Dzeu la raspundere ca nu am citit biblia oare?

eu am citit cateva capitole dar nu cuvant cu cuvant, adica de ex am citit psalmii, apocalipsa, evangheliiile, geneza si proverbele lui solomon. oare la judecata de apoi ne intreaba si ne trage la raspundere ca nu am citit toata biblia?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2010, 15:17:49
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Nu........
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2010, 15:49:17
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Da' daca n-o citeai deloc ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2010, 15:53:06
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Nici asa nu era o mare problema.
Biblia nu trebuie sa o citeasca decat sectantii. :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2010, 16:41:42
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Nici asa nu era o mare problema.
Biblia nu trebuie sa o citeasca decat sectantii. :)
De ce esti ironic? Voi faceti exegeza versetelor la adunari de aceea o cititi ca sa stiti cum sa castigati adepti...
Noi nu avem nicio scuza ca nu o citim! Fiecare e dator sa cunoasca cuvantul Sfintei Scripturi!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.05.2010, 17:01:11
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
De ce esti ironic? Voi faceti exegeza versetelor la adunari de aceea o cititi ca sa stiti cum sa castigati adepti...
Noi nu avem nicio scuza ca nu o citim! Fiecare e dator sa cunoasca cuvantul Sfintei Scripturi!
Este adevarat ca am fost ironic.
Prea era „clar” insa ca nu e asa de important sa citim Biblia si asta m-a cam zgariat.

Pe de alta parte este citirea Bibliei o fapta a credintei sau nu?
Este rugaciunea o fapta a credintei sau nu?
Este darnicia o fapta a credintei sau nu?

Oare noi trebuie doar sa credem? Nu trebuie sa facem si fapte? Dumnezeu ne va trage la raspundere pentru faptele noastre. Pentru faptele rele. Dar de asemenea pentru binele pe care am fi putut sa-l facem si nu l-am facut.

Rugaciunea si citirea Bibliei sunt cu siguranta din categoria „ binelui”.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.05.2010, 16:02:25
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Nici atunci...

Avem Biserica care ne invata din Biblie... E de ajuns... Ceea ce conteaza e trairea in conformitate cu Sfanta Scriptura si credinta... Citirea Bibliei te poate bulversa, daca nu stii sa citesti si sa interpretezi... Personal eu am citit Biblia de la cap la coada de mai multe ori... Si prima data cand am citit-o am luat totul literalmente "mot-a-mot" ... Abia dupa alte lecturi am descoperit cum se citeste Biblia... Si am ajuns tot acolo la ceea ce invata Biserica, la ce stiam din copilarie... Cu toate citirile mele din Biblie cu tot... E de ajuns sa ascultam de Sfanta Biserica... Deci citirea Bibliei nu te ajuta la absolut nimic, daca nu stii sa citesti... Si Biserica "a si citit si interpretat Biblia pentru noi".Biserica care a primit de la Hristos cheia cunostiintei, a intelegerii si interpretarii corecte.Citirea Bibliei nu ne face mai buni... si nici nu ne e benefica daca nu stim cum sa o citim.Nu citirea Bibliei e cea care conteaza ci trairea in conformitate cu ea, dupa cum invata si Biserica.

Stati linistiti ca nu dupa cat am citit din Biblie ne va judeca Hristos... ci dupa credinciosia noastra...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.05.2010, 16:15:16
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Avem Biserica care ne invata din Biblie... .
Asa, si Biserica cine e? Conducatorii ei? Tu esti in afara Bisericii?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.05.2010, 16:18:38
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Mireasa lui Hristos.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.05.2010, 21:49:26
costin_byby costin_byby is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Mesaje: 38
Implicit

Doamne cat de superficial privim viata.Da ne va trage la raspundere daca nu am citit-o.Sa ai o viata intreaga la dispozitie si sa nu consulti tocmai cartea prin care Dumnezeu iti vorbeste e un mare pacat.Spuneti unii ca nu vom da extemporal la versete si citate si aveti dreptate.Dar viata de unde isi ia experienta desavarsita si lectia ei? Exact de-acolo din acele citate care sunt indrumari,sfaturi,porunci,cuvinte calauzitoare pentru ca fapta sa nu fie facuta la intamplare sau din instinct ci din convingere si ca sa fie o urmare a celor bineplacute lui Dumnezeu.Dumnezeu ne vb prin Scriptura si prin alesii sai.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
M-am saturat ca Dzeu sa nu auda si sa nu vada! FireSpirit Generalitati 128 23.09.2011 12:45:46
De ce nu ni se arata Dzeu? annajanette Generalitati 90 02.04.2010 09:01:52
Minunile facute de Dzeu annajanette Generalitati 58 18.02.2010 21:43:57
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06