Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.08.2009, 02:31:42
rightful8912
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit atei

ar trebui ateii sa fie tolerati?...io am intalnit odata unul...si trebuie sa spun nu e printre cei mai agreabili oameni....ar trebui tolerata cresterea ateismului si a secularismului?
  #2  
Vechi 06.08.2009, 02:41:58
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb dragoste

Citat:
În prealabil postat de rightful8912 Vezi mesajul
ar trebui ateii sa fie tolerati?...io am intalnit odata unul...si trebuie sa spun nu e printre cei mai agreabili oameni....ar trebui tolerata cresterea ateismului si a secularismului?
Si ce solutie propuneti? Sigur ca trebuie nu doar tolerati, ci chiar iubiti. Doar intelegand dragostea Il vor putea vedea intr-o zi pe Domnul.

Spuneti ca ati intalnit UNUL doar? Ce fericire!!! Intariti-va pentru ziua in care veti vedea mai multi si mai inversunati!

Domnul cu noi, cu toti!
  #3  
Vechi 09.09.2009, 09:41:41
RedTears
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Si ce solutie propuneti? Sigur ca trebuie nu doar tolerati, ci chiar iubiti. Doar intelegand dragostea Il vor putea vedea intr-o zi pe Domnul.

Spuneti ca ati intalnit UNUL doar? Ce fericire!!! Intariti-va pentru ziua in care veti vedea mai multi si mai inversunati!

Domnul cu noi, cu toti!
OMG , in sfarsit un Om care gandeste.
  #4  
Vechi 11.09.2009, 09:02:40
RedTears
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Si ce solutie propuneti? Sigur ca trebuie nu doar tolerati, ci chiar iubiti. Doar intelegand dragostea Il vor putea vedea intr-o zi pe Domnul.

Spuneti ca ati intalnit UNUL doar? Ce fericire!!! Intariti-va pentru ziua in care veti vedea mai multi si mai inversunati!

Domnul cu noi, cu toti!
Fi tu credincios intr-u toate si apoi vorbeste

Sunt sigura ca am mai raspuns acestiu thread, insa ma repet. Cine sunteti voi a judeca pe altii ? Cu ce sunteti voi mai nepacatosi decat altii? D-zeu judeca si e singurul care poate judeca. Pacatosi mai sunteti asumandu-va abilitatea de a judeca pe cineva. Vezi-ti de viata ta si mai putin sa te intereseze sa judeci pe altul. UITATE IN GRADINA TA NU A VECINULUI.
  #5  
Vechi 11.09.2009, 09:17:42
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu am impresia ca vezi in mesajele cuiva exact ce doresti tu sa vezi.
Cel putin in mesajul lui LapetiteMoc eu nu am inteles nicidecum ca ii judeca,dimpotriva.
Si apoi nu inteleg de ce atata incisivitate in mesajele tale.Prin atitudinea asta arati ca nu esti prea departe de cei pe care ii dezaprobi.
  #6  
Vechi 11.09.2009, 09:34:33
RedTears
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu am impresia ca vezi in mesajele cuiva exact ce doresti tu sa vezi.
Cel putin in mesajul lui LapetiteMoc eu nu am inteles nicidecum ca ii judeca,dimpotriva.
Si apoi nu inteleg de ce atata incisivitate in mesajele tale.Prin atitudinea asta arati ca nu esti prea departe de cei pe care ii dezaprobi.
Scuze, am ales "exemplul " gresit. Ma referam la faptul ca lapetite are dreptate. In fine, nu ma prea pricep la forum. Scuze. Nu stiu exact cum sa raspund la intrebari si raspunsuri, e greseala mea. Poate ca ar fi mai bine sa nu mai dau "quote " si sa spun ce am de spus.
Iti multumesc oricum ca mi-ai atras atentia.
  #7  
Vechi 11.09.2009, 10:23:54
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Nu-i nimic,se mai intampla. :)
PS:E chiar frustrant cum se voalatilizeaza anumite subiecte pe acest forum fara nici o explicatie.
  #8  
Vechi 06.08.2009, 03:20:35
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rightful8912 Vezi mesajul
ar trebui ateii sa fie tolerati?...io am intalnit odata unul...si trebuie sa spun nu e printre cei mai agreabili oameni....ar trebui tolerata cresterea ateismului si a secularismului?
Hahahaha!!!doar unul???!!!Dar unde traiti dumneavoastra?!
Eu nu sunt asa ''sfanta''.....intru in discutii contradictorii....care nu au nici sfarsit,nici invingator.......si am ajuns la o concluzie:''THE QUIKEST WAY OF ENDING A WAR IS TO LOSE IT!''
Adica,''cea mai buna solutie sa inchei un razboi e sa-l pierzi!''
  #9  
Vechi 06.08.2009, 10:31:36
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

recunosc....nu sunt o mare credincioasa, poate nici atee 100% nu sunt, intru rar intr-o biserica sa aprind o lumanare pt pers dragi disparute, tin post doar in ultimele zile si o fac doar pt mine, uneori am tendinta sa cred dar imediat ma lovesc de niste pereti duri cum sunt regulile bisericesti si atunci chiar ma zburlesc, de oameni asa zisi credinciosi care zic ca e pacat sa faci X, Y, Z dar ei fac mult mai multe si mai mari pacate decat am facut eu in toata viata mea, de lupi moralisti care daca ai comis si cea mai mica greseala te "exileaza" in tabara pacatosilor si-ti zic ca vei arde in iad....etc. acum , daca ma veti tolera ori ba....ramane la latitudinea voastra....
  #10  
Vechi 06.08.2009, 11:07:03
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de emanouela Vezi mesajul
recunosc....nu sunt o mare credincioasa, poate nici atee 100% nu sunt, intru rar intr-o biserica sa aprind o lumanare pt pers dragi disparute, tin post doar in ultimele zile si o fac doar pt mine, uneori am tendinta sa cred dar imediat ma lovesc de niste pereti duri cum sunt regulile bisericesti si atunci chiar ma zburlesc, de oameni asa zisi credinciosi care zic ca e pacat sa faci X, Y, Z dar ei fac mult mai multe si mai mari pacate decat am facut eu in toata viata mea, de lupi moralisti care daca ai comis si cea mai mica greseala te "exileaza" in tabara pacatosilor si-ti zic ca vei arde in iad....etc. acum , daca ma veti tolera ori ba....ramane la latitudinea voastra....
Nu trebuie sa te smintesti din pricina acestora care sunt, cum spui, "lupi moralisti".
Sa-ti povestesc o intamplare... Eram in Biserica, in genunchi... O babuta din spate vine si-mi spune ca nu stau corect in genunchi (). Am lasat-o sa vorbeasca singura si mi-am continuat rugaciunea. Vazand ca nu dau ascultare vorbelor ei, a insistat. La un moment dat m-am intors spre ea si am rugat-o sa nu ma mai deranjeze. Dar iar a insistat ... Apoi am intrebat-o: "Ati venit la Biserica ca sa va rugati Domnului, sau sa vorbiti cu mine?" S-a suparat si mai tare, a iesit din Biserica si a facut in curte un circ de toata frumusetea. Nici nu am bagat-o in seama...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30