Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.10.2010, 18:10:00
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Dorul de Dumnezeu

\"Frica de Dumnezeu vestita de Scriptura, este frica de a nu-L pierde, este dorinta de a ramane in El si nu de a ne ascunde de El.\"Se spune ca frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii.Si tot in sporurile duhovnicesti am gasit aceasta idee frumoasa- poti sa nu gresesti de rusine, sau de frica ori din dragoste- asa cum o fac Sfintii si caracterele luminate.Dumnezeu este Iubire si ne vrea langa El, iar din frica de Dumnezeu se naste dragostea de Dumnezeu.Cum se manifesta dorul de Dumnezeu in sufletul nostru?

Last edited by Rodica50; 19.10.2010 at 18:38:32.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.10.2010, 20:28:45
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Implicit Frica de Dumnezeu

Frica de Dumnezeu,in sufletul meu o simt ca pe o mare durere,cind ma gandesc la pacatele facute cu voie si fara de voie de-a lungul vietii mele trecatoare. Cind vorbesc cu Dumnezeu si ii cer iertare ptr,cele infaptuite si ptr.cele neanfaptuite inca,nu pot face acest lucru decat cu "zdrobirea"inimii.....plangand cu lacrimi sincere si curate as indrazni sa zic...ptr.ca atunci chiar asta simt.Si ....da ..mi-e frica de judecata Lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.10.2010, 20:48:21
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Frica de Dumnezeu,in sufletul meu o simt ca pe o mare durere,cind ma gandesc la pacatele facute cu voie si fara de voie de-a lungul vietii mele trecatoare. Cind vorbesc cu Dumnezeu si ii cer iertare ptr,cele infaptuite si ptr.cele neanfaptuite inca,nu pot face acest lucru decat cu "zdrobirea"inimii.....plangand cu lacrimi sincere si curate as indrazni sa zic...ptr.ca atunci chiar asta simt.Si ....da ..mi-e frica de judecata Lui Dumnezeu.
Da, asa este, dar am gasit o idee foarte frumoasa la autorul articolului de pe Crestin Ortodox, Adrian Cocosila- este si frica noastra de a nu-l pierde pe Dumnezeu, de a nu ne indeparta de El, de a nu-I pierde Iubirea.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)

Last edited by Rodica50; 19.10.2010 at 20:53:41.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.10.2011, 02:18:18
ioan20 ioan20 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2011
Mesaje: 2
Implicit

[quote=IOLANDA;298694]Frica de Dumnezeu,in sufletul meu o simt ca pe o mare durere,cind ma gandesc la pacatele facute cu voie si fara de voie de-a lungul vietii mele trecatoare. Cind vorbesc cu Dumnezeu si ii cer iertare ptr,cele infaptuite si ptr.cele neanfaptuite inca,nu pot face acest lucru decat cu "zdrobirea"inimii.....plangand cu lacrimi sincere si curate as indrazni sa zic...ptr.ca atunci chiar asta simt.Si ....da ..mi-e frica de judecata Lui Dum
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.10.2011, 01:12:03
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

"Precum nu e cu putinta a trece marea cea mare fara vapor si corabie, asa nu poate trece cineva la dragoste, fara frica. Marea cea rau mirositoare asezata intre noi si raiul intelegator, n-o putem strabate decat prin corabia pocaintei, manata de vaslasii fricii.

Daca vaslasii acestia ai fricii nu carmuiesc corabia pocaintei, prin care strabate corabia lumii acesteia spre Dumnezeu, ne inecam in marea cea rau mirositoare. Pocainta este corabia; frica este carmaciul ei; dragostea este limanul dumnezeiesc.

Deci frica ne aseaza in corabia pocaintei si ne trece peste marea vietii celei rau mirositoare si ne conduce spre limanul dumnezeiesc, care e dragostea, la care strabat toti cei ce se ostenesc, toti cei impovarati de pocainta. Si cand am ajuns la iubire, am ajuns la Dumnezeu. Si calea noastra s-a sfarsit si am trecut la ostrovul ce se afla dincolo de lume, unde e Tatal si Fiul si Sfantul Duh (Sfantul Isaac Sirul, Cuvinte despre nevointa - Cuvantul LXII, Filocalia X).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.01.2012, 00:07:18
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Cuviosul Nichita Stithatul arata ca "incepatorilor in viata virtuoasa le ajuta in lucrarea poruncilor si in fuga de rele, frica de chinuri.

Dar celor ce au inaintat prin virtute, ajungand la vederea slavei lui Dumnezeu, li se naste o alta frica, patrivita cu starea lor. E temerea curata care ii infricoseaza tare mult, din dragoste (Ps. XIX, 10). Aceasta ii ajuta sa staruiasca neclatinati in dragostea lui Dumnezeu, temandu-se de infricosatoarea alunecare din ea.

Celor dintai, de li se intampla sa cada din starea lor, dar se caiesc si iarasi se ridica, le vine din nou frica cea dintai, cu bune nadejdi. Celor de al doilea insa, de au cazut de la inaltimea vederii lui Dumnezeu, prin pizma vrasmasului, nu le vine indata frica a doua, ci ii ia in primire o negura si un intuneric gros de sa-l prinzi cu mana, fiind plini de mahnire, de dureri, de amaraciune si de frica cea dintai a muncilor vesnice. Si daca Domnul Savaot n-ar scurta zilele acestei dureri cu neputinta de purtat, nu s-ar mantui niciunul dintre cei ce cad de acolo (Cele 300 de capete despre faptuire, Suta intai, c.56, in Filocalia VI).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.10.2010, 20:58:08
Ovidiu Vasile Pop Ovidiu Vasile Pop is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: europa
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
\"Frica de Dumnezeu vestita de Scriptura, este frica de a nu-L pierde, este dorinta de a ramane in El si nu de a ne ascunde de El.\"Se spune ca frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii.Si tot in sporurile duhovnicesti am gasit aceasta idee frumoasa- poti sa nu gresesti de rusine, sau de frica ori din dragoste- asa cum o fac Sfintii si caracterele luminate.Dumnezeu este Iubire si ne vrea langa El, iar din frica de Dumnezeu se naste dragostea de Dumnezeu.Cum se manifesta dorul de Dumnezeu in sufletul nostru?
...pai,ori e frica ori e dorul ori e dragostea de Dumnezeu!....sau vrei sa le amesteci si sa creezi ceva nou.Trebuie sa fim cu frica in Dumnezeu,cu dragoste de Dumnezeu si atunci cand pacatuim sa fim cu dorul de Dumnezeu si cu speranta ca ne va ierta si ne va ajuta sa nu mai pacatuim!...Frumoasa tema!Doamne Ajuta!...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.10.2010, 21:40:03
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ovidiu Vasile Pop Vezi mesajul
...pai,ori e frica ori e dorul ori e dragostea de Dumnezeu!....sau vrei sa le amesteci si sa creezi ceva nou.Trebuie sa fim cu frica in Dumnezeu,cu dragoste de Dumnezeu si atunci cand pacatuim sa fim cu dorul de Dumnezeu si cu speranta ca ne va ierta si ne va ajuta sa nu mai pacatuim!...Frumoasa tema!Doamne Ajuta!...
As indrazni sa spun ca dorul de Dumnezeu nu-l avem numai cand pacatuim, ci in permanenta - eu cred ca omul s-a nascut cu dorul de Dumnezeu.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.10.2010, 21:09:54
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
\"Frica de Dumnezeu vestita de Scriptura, este frica de a nu-L pierde, este dorinta de a ramane in El si nu de a ne ascunde de El.\"Se spune ca frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii.Si tot in sporurile duhovnicesti am gasit aceasta idee frumoasa- poti sa nu gresesti de rusine, sau de frica ori din dragoste- asa cum o fac Sfintii si caracterele luminate.Dumnezeu este Iubire si ne vrea langa El, iar din frica de Dumnezeu se naste dragostea de Dumnezeu.Cum se manifesta dorul de Dumnezeu in sufletul nostru?

Frica de Dumnezeu inseamna iubirea pentru El .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.11.2010, 20:57:00
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Despre frica de Dumnezeu, Părintele Cleopa spunea:
http://www.parohia-hamburg.de/downlo...4ab0cc74873e29

Last edited by Carmen FUNIERU; 03.12.2010 at 20:44:21.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de Dumnezeu ioan cezar Pocainta 56 22.01.2012 22:44:12
Frica de Dumnezeu ! Templier Knight Generalitati 9 08.08.2011 20:55:39
Ce este Frica de Dumnezeu? florin.oltean75 Generalitati 10 03.05.2011 20:04:28
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 16:23:06
Frica de Dumnezeu eclat_de_lune Pocainta 52 20.08.2008 17:27:53