Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.09.2014, 19:54:08
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit Caracterul eliptic al Scripturii

Apelez la ajutorul vostru pentru a dezbate acest subiect despre care am auzit pe mulți vorbind: Biblia nu e completă, lipsesc lucruri esențiale, acestea fiind ținute doar pentru inițiați, în cărți secrete etc.
Unii sunt nemulțumiți că lipsesc date privind înmulțirea oamenilor și existența mai multor rase (albă, neagră, galbenă), alții ar fi vrut să afle din Biblie ce a făcut Mântuitorul până la începerea Lucrării Sale publice etc.
Din elanul de a umple "golurile" textului biblic unii au ajuns la concluzia că incestul era modul curent de înmulțire a oamenilor, că suntem aduși pe Pământ de populații diferite de extratereștri, alții cred că Hristos a fost inițiat în Tibet (varianta asta circula pe la noi printre discipolii lui Bivolaru), unii cred că Fecioara Maria a mai avut copii despre care nu scrie în Scriptură (dar scrie în cărți secrete, în apocrife) etc.

De ce e Biblia așa de "scurtă", de concisă, de eliptică?
Evanghelia după Marcu, de pildă, pare chiar stânjenitor de concisă și lapidară....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.09.2014, 20:04:25
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
De ce e Biblia așa de "scurtă", de concisă, de eliptică?
Pentru ca lui Dumnezeu ii plac raspunsurile direct si la obiect si nu-i plac
"telenovelele".
Revenind:
Tu daca ai vrea sa-i explici copilului tau ce este un mar, i-ai spune direct
ce inseamna notiunea de mar sau i-ai tine un curs de pomicultura ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.09.2014, 20:18:37
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Depinde de apetitul copilului pentru cunoaștere, de inteligența lui, de darul meu oratoric.........:)))
La o adică, îi dau și mărul, îi țin și cursul.

Deci?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.09.2014, 20:28:02
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Depinde de apetitul copilului pentru cunoaștere, de inteligența lui, de darul meu oratoric.........:)))
La o adică, îi dau și mărul, îi țin și cursul.

Deci?
Pai inteligenta unui copil poate pricepe un curs de pomicultura de la facultatea
de Agronomie ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.09.2014, 20:32:00
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

De ce nu, din moment ce au priceput deja cum e cu Altoiul Botezului?.....:)
Precum și cu Vița de Vie! (legătura organică dintre credincios și Hristos, evidențiat cel mai frumos de Apostolul Ioan)
Și cu smochinul neroditor etc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.09.2014, 20:53:46
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
De ce nu,
http://biblioteca.regielive.ro/download-144675.html
Descarca-l si apoi prezinta acest curs de pomicultura unui copil.
Dar insa ai o mare problema:copilul nu poate intelege notiunea de grafic
si nici notiunea de horticultura si dinamica straturilor.

Deci daca doresti sa-i spui copilului tau ce este marul, apelezi la notiuni
pe care acesta le intelege sau le expui in parabole, capabil ca mintea lui
sa priceapa esentialul.
"Cursul de pomicultura si horticultura" lasa-le pentru marii teologi.

Asa cum unui copil de 4 ani ii explici ce inseamna marul apeland la poze
(pt el nu stie nici abecedarul, darmite sa pronunte cuvantul mar)
celui de 8 ani ii spui ca marul este un fruct care te tine departe de boli,
adultului ii mai spui si cum sa-l cultiveze iar inginerului agronom ii spui ca
substantele marului au in comun o anumita secventa de ADN specifica,
prezentandu-i genomul marului, asa si Dumnezeu i se va descoperii omului
pe masura ce acesta evolueaza spiritual.

Dar deocamdata, omenirea dpdv spiritual nu are nici macar dinti de lapte.
Deci ce face Dumnezeu in acest caz ? Inapoi la parabole si raspunsuri
la obiect, in functie de nivelul nostru de inteligenta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.09.2014, 20:33:27
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Evanghelia după Marcu, de pildă, pare chiar stânjenitor de concisă și lapidară....
Evanghelia dupa Marcu a nascut uriase dezbateri,multi au considerat-o ca fiind cea mai veche.Exista un prolog anti-marcionit care afirma ca lucrarea ar fi fost scrisa in regiunile Italiei si, daca imi aduc bine aminte, Irineu si Clement din Alexandria sugereaza aceiasi idee.Papias a facut legatura dintre aceasta Evanghelie si Marcu,aspect subliniat de Eusebiu in ,,Historia Ecclesiastica".Din punct de vedere al perioadei multi au inclinat pt perioada 50-60 d.Hr.Dupa cum au remarcat multi comentatori este o naratiune orientata spre actiune,Iisus este mereu in miscare,vindeca,exorcizeaza,da invatatura,isi infrunta adversarii.Cei mai probabili destinatari sunt crestini dintre neamuri care se aflau la Roma,familiarizati exact cu acest stil roman de relatare.In plus sunt multe latinisme,traduceri din aramaica si explicatrea unor obiceiuri evreiesti,aspecte care nu ar fi fost necesare pentru destinatari din Palestina sa spunem.In mod cert Evanghelia a fost citita initial preponderent in adunari,cu voce tare,abia apoi a inceput copierea ei.Cred ca Marcu a tinut cont de caracteristicile celor carora le era adresata si a scris intr-o forma cat mai apropiata de receptarea ei ideala de catre un public format prin educatia romana,direct,pragmatic,pretuind actiunea si relatarea concisa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.09.2014, 20:57:27
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Evanghelia dupa Marcu a nascut uriase dezbateri,multi au considerat-o ca fiind cea mai veche.Exista un prolog anti-marcionit care afirma ca lucrarea ar fi fost scrisa in regiunile Italiei si, daca imi aduc bine aminte, Irineu si Clement din Alexandria sugereaza aceiasi idee.Papias a facut legatura dintre aceasta Evanghelie si Marcu,aspect subliniat de Eusebiu in ,,Historia Ecclesiastica".Din punct de vedere al perioadei multi au inclinat pt perioada 50-60 d.Hr.Dupa cum au remarcat multi comentatori este o naratiune orientata spre actiune,Iisus este mereu in miscare,vindeca,exorcizeaza,da invatatura,isi infrunta adversarii.Cei mai probabili destinatari sunt crestini dintre neamuri care se aflau la Roma,familiarizati exact cu acest stil roman de relatare.In plus sunt multe latinisme,traduceri din aramaica si explicatrea unor obiceiuri evreiesti,aspecte care nu ar fi fost necesare pentru destinatari din Palestina sa spunem.In mod cert Evanghelia a fost citita initial preponderent in adunari,cu voce tare,abia apoi a inceput copierea ei.Cred ca Marcu a tinut cont de caracteristicile celor carora le era adresata si a scris intr-o forma cat mai apropiata de receptarea ei ideala de catre un public format prin educatia romana,direct,pragmatic,pretuind actiunea si relatarea concisa.
Cât despre faimoasa "sursă Q", poate ai idee și binevoiești să ne împărtășești: e mai concentrată ori, dimpotrivă, mai cuprinzătoare? Eu chiar nu cunosc detaliul acesta și, poate, vor fi și alții care ar dori să cunoască mai multe. Ne poți spune câte ceva, te rog?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.09.2014, 21:02:37
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am studiat cat am putut eu de aprofundat problema sursei intitulate Q si pot spune un lucru cu certitudine: este o simpla ipoteza fara nici o dovada concreta, doar presupuneri asamblate in functie de diverse viziuni critice.Eu nu mi-as bate capul cu ea,mereu m-a uimit cum savanti din universitati,care tin discursuri despre mijloace de proba, sunt asa de inclinati,in realitate,sa ofere drept certitudine o simpla ipoteza,neprobata de nici macar un singur document sau referire concreta :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.09.2014, 21:17:16
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
,mereu m-a uimit cum savanti din universitati,care tin discursuri despre mijloace de proba, sunt asa de inclinati,in realitate,sa ofere drept certitudine o simpla ipoteza,neprobata de nici macar un singur document sau referire concreta :)
Asta pt ca nu-i intereseaza in mod special subiectul.Ii intereseaza in masura
in care pot sa-si scrie o carte plina de impresiile lor pe care s-o vanda
si apoi sa faca un documentar pe Discovery sau NGO de pe urma caruia
sa obtina iarasi bani.
Asa cum spune americanii: "easy money".
Reply With Quote
Răspunde