Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.12.2010, 18:03:52
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit pentru Andreicozia(apel la rugaciune)

Eu nu am mai intrat cateva luni pe acest forum.. Am revenit ieri printr-un link care m-a adus aici.. Motivul este inveninarea sufletului.. Intelegeti cei care aveti mai mult de.. 10 mesaje sa zic asa si care iubiti dreapta credinta ortodoxa pe Sfinti, pe Maica Domnului, care iubiti Crucea si care nu suportati sa le vedeti terfelite.. Asadar nu pot sta in acest mediu, desi denumirea este atragatoare ca zice "crestinortodoxforum".. Am atras atentia celor de pe acest forum(administratori) si nu numai eu,dar se pare ca banii sunt mai importanti decat sufletele si ce e drept Andrei de exemplu, polemistul, anti-TOT ce e curat si drept si Sfant ,face rating.. Spune ceea ce diavolul stie ca oamenii vor sa auda.. "gandeste liber" .. stiti voi si singuri metodele lui, nu mai le scriu iarasi si iarasi.. Asadar infiintez acest topic dupa care ma retrag ,inainte de a ma stropi ,insa si mai inainte fac acest apel la rugaciune pentru eliberarea sufletului lui Andrei si al celor ca el, daca mai sunt.. Nu este o bascalie, este un apel sincer facut dintr-o sincera si mare mila ce o am fata de bietul om, judecand pacatul si nu pacatosul.. Asadar sa ne rugam pentru Andrei si va zic ceva din experienta mea.. Cand satana ne leaga mintea cu intunericul sau(false lumini)nu avem nicio sansa sa ne eliberam singuri, pentru ca in acele clipe noi vedem raul ca bine, dupa cum pisica linge lama cutitului si-si bea propiul sange.. Acesti oameni au nevoie de rugaciune si fac apel catre toti cei care veti citi aceste cuvinte sa lasati in scris o rugaciune, dar atentie, nu spre umilirea bietului om, ci spre folos si daca se poate si avem har poate si un mesaj aducator de dulce umilenie ortodoxa, pocainta sincera si calduroasa.. poate ca va ajunge ceva si la inima lui ,dar repet, sa ne rugam din inima pentru insanatosirea lui si a celorlati aflati in intunericul hulei..
Doamne miluieste-ne si izbaveste-ne pe noi din ghearele vrajmasului ca s-a intarit mai mult decat noi! Nu ne lasa Doamne si lumineaza-ne mintea, cugetul si sufletul, curateste-ne gandurile si intelepteste-ne cu smerenia Ta Hristoase Dumnezeul nostru ca sa putem in pace si cu dragoste frateasca sa stam inaintea ta si sa Te laudam impreuna cu al Tau Parinte si cu bunul si de viata facatorul tau Duh ,acum si-n vecii nesfarsiti, Amin!

Last edited by GheronIosifIsihastul; 06.12.2010 at 18:12:22.
  #2  
Vechi 06.12.2010, 18:20:05
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase,Fiul lui Dumnezeu,milueste-ma pe mine ,pacatosul .
  #3  
Vechi 06.12.2010, 18:22:33
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Thumbs up

Bună idee.
  #4  
Vechi 06.12.2010, 18:47:52
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Toti gresim, dar ne putem si indrepta. Sa ne ajute Dumnezeu pe toti, ca sa ajungem Sfintele Sarbatori cu bucurie. Doamne, miluieste-ne, pe noi, toti!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #5  
Vechi 06.12.2010, 18:58:17
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Desi nu ii impartasesc in totalitate opiniile,Andreicozia este unul dintre userii pe care ii apreciez,tocmai pentru libertatea in gandire,iar daca ar fi vorba de loc de rugaciune,nu cred sa fie vreun user pe site-ul acesta care sa nu aiba nevoie...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
  #6  
Vechi 06.12.2010, 19:03:07
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Desi nu ii impartasesc in totalitate opiniile,Andreicozia este unul dintre userii pe care ii apreciez,tocmai pentru libertatea in gandire,iar daca ar fi vorba de loc de rugaciune,nu cred sa fie vreun user pe site-ul acesta care sa nu aiba nevoie...

Asa este, ne trebuie ingaduinta si daca n-o avem, sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne-o dea.Mereu spun ca in lume este loc pentru noi toti, dar sa urmam binelui - cel putin sa ne straduim.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #7  
Vechi 06.12.2010, 19:05:09
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Desi nu ii impartasesc in totalitate opiniile,Andreicozia este unul dintre userii pe care ii apreciez,tocmai pentru libertatea in gandire,iar daca ar fi vorba de loc de rugaciune,nu cred sa fie vreun user pe site-ul acesta care sa nu aiba nevoie...

Asa este, ne trebuie ingaduinta si daca n-o avem, sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne-o dea.Mereu spun ca in lume este loc pentru noi toti, dar sa urmam binelui - cel putin sa ne straduim.Totusi, prin tot ce facem, sa nu-L punem pe Dumnezeu la coltul de rusine- El este Cel care ne tine, care ne ingaduie, care ne iubeste si are rabdare atat de multa cu noi.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #8  
Vechi 06.12.2010, 19:01:29
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit parere !

Dumnezeu nu masoara totdeauna oamenii cu masurile noastre "omenesti" !
Asa ca al mai mare ateu daca are inima curata, e mai sus decat orice ipocrit bisericos de fatada si cu inima rea !!!
Noi nu trebuie sa cadem in gresala de a diaboliza ateul de buna credinta,deoarece el este aproapele nostru ,iar faptul ca vine pe acest sait e o dovada vie, ca acest ateu, il cauta pe Dumnezeu,asa stangaci si stramb, cum poate el !
  #9  
Vechi 07.12.2010, 09:27:44
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne miluieste-ne!

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
Doamne miluieste-ne si izbaveste-ne pe noi din ghearele vrajmasului ca s-a intarit mai mult decat noi! Nu ne lasa Doamne si lumineaza-ne mintea, cugetul si sufletul, curateste-ne gandurile si intelepteste-ne cu smerenia Ta Hristoase Dumnezeul nostru ca sa putem in pace si cu dragoste frateasca sa stam inaintea ta si sa Te laudam impreuna cu al Tau Parinte si cu bunul si de viata facatorul tau Duh ,acum si-n vecii nesfarsiti, Amin!
Nu am fost in stare sa gasesc propriile cuvinte de rugaciune, de aceea zic si eu rugaciunea ta:
Doamne miluieste-ne si izbaveste-ne pe noi din ghearele vrajmasului ca s-a intarit mai mult decat noi! Nu ne lasa Doamne si lumineaza-ne mintea, cugetul si sufletul, curateste-ne gandurile si intelepteste-ne cu smerenia Ta Hristoase Dumnezeul nostru ca sa putem in pace si cu dragoste frateasca sa stam inaintea ta si sa Te laudam impreuna cu al Tau Parinte si cu bunul si de viata facatorul tau Duh ,acum si-n vecii nesfarsiti, Amin!
  #10  
Vechi 07.12.2010, 12:00:34
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
Eu nu am mai intrat cateva luni pe acest forum.. Am revenit ieri printr-un link care m-a adus aici.. Motivul este inveninarea sufletului.. Intelegeti cei care aveti mai mult de.. 10 mesaje sa zic asa si care iubiti dreapta credinta ortodoxa pe Sfinti, pe Maica Domnului, care iubiti Crucea si care nu suportati sa le vedeti terfelite.. Asadar nu pot sta in acest mediu, desi denumirea este atragatoare ca zice "crestinortodoxforum".. Am atras atentia celor de pe acest forum(administratori) si nu numai eu,dar se pare ca banii sunt mai importanti decat sufletele si ce e drept Andrei de exemplu, polemistul, anti-TOT ce e curat si drept si Sfant ,face rating.. Spune ceea ce diavolul stie ca oamenii vor sa auda.. "gandeste liber" .. stiti voi si singuri metodele lui, nu mai le scriu iarasi si iarasi.. Asadar infiintez acest topic dupa care ma retrag ,inainte de a ma stropi ,insa si mai inainte fac acest apel la rugaciune pentru eliberarea sufletului lui Andrei si al celor ca el, daca mai sunt.. Nu este o bascalie, este un apel sincer facut dintr-o sincera si mare mila ce o am fata de bietul om, judecand pacatul si nu pacatosul..


Doamne miluieste-ne si izbaveste-ne pe noi din ghearele vrajmasului ca s-a intarit mai mult decat noi! Nu ne lasa Doamne si lumineaza-ne mintea, cugetul si sufletul, curateste-ne gandurile si intelepteste-ne cu smerenia Ta Hristoase Dumnezeul nostru ca sa putem in pace si cu dragoste frateasca sa stam inaintea ta si sa Te laudam impreuna cu al Tau Parinte si cu bunul si de viata facatorul tau Duh ,acum si-n vecii nesfarsiti, Amin!
Exact aceleasi sentimente le-am avut si eu initial intrand pe acest forum.
Fata de asteptarile mele ca si crestin ortodox de a se dezbate invataturi si scrieri crestine si pilde biblice si predici intr-un dialog cu persoane crestine am descoperit pe acest forum un continuu razboi, atacuri la persoana denigrari si terfelirea celor mai frumoase si nobile principii crestine. Orice subiect sfarseste prin a fi infestat de tot felul de comentarii neavenite, denaturari si mistificari.
Am fost profund dezamagita si am ajuns la aceeasi concluzie ca nu este locul meu aici pentru ca toate aceste comentarii nu fac decat sa-mi starneasca mania ,revolta, judecarea altora. Dupa un timp, am inceput sa vad putin altfel lucrurile.Mi-am dat seama ca patimile ce se starneau in mine aveau a face cu propriile-mi rani nevindecate, caci din preaplinul inimii vorbeste gura.
Oricum refuz sa ma mai implic in dispute si pe forum,nu ajuta la nimic decat sa-ti pierzi pacea. Chiar si cand intalnesc anomalii ma gandesc:Daca Bunul Dumnezeu ii ingaduie sa faca ce fac cine sunt eu sa ma scandalizez.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09