Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #20  
Vechi 11.02.2010, 11:42:32
Pace 3 Pace 3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Mesaje: 2
Smile intrebare

Citarea in ceea ce priveste modul de "rugaciune " al yoghinilor n-a fost exacta:"Mainile se intind cu degetele inchise (degetul mare si degetul aratator descriind un cerc)". Intr-adevar ma preocupa oarecum sa aflu pozitia rugatorului ordodox in masura in care am avut o experienta cu totul neobisnuita legata pozitia manilor, iar candva am auzit de la cineva cu autoritate (insa nu mai tin minte de la cine): "sa nu va rugati cu bratele deschise niciodata caci doar Parintii si monahii se pot ruga asa".In masura in care pozitia deschisa a mainilor nu prezinta o interdictie clara intr-adevar conteaza in cea mai mare masura starea si trairea, care consider ca nu poate fi influientate decat intr-o mica masura de pozitia corpului ( mainilor) daca este cat de cat o pozitie naturala. Ma bucur de recomandarile facute pe acest forum in ceea ce priveste literetura crestin-ortodoxa. si eu la randul meu rcomand celor care nu au citit sa citeasca acesta carte: "Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie" precum si "Cuviosul Paisie Aghioritul , Marturii ale inchinatorilor".Sunt 2 carti care m-au marcat profund si le gasiti editate pe internet pe scribd
http://www.scribd.com/doc/14026388/C...inatorilor-Mic
http://www.scribd.com/doc/17735839/M...rintele-Paisie
Reply With Quote
 

Tags
cum, mainile, rugaciune, tinem

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa ne rugam? Langu Rugaciuni 49 13.03.2013 12:13:33
Cum este corect sa tinem mainile la rugaciune RobertCiobanu Reguli in Biserica 14 06.08.2012 23:36:53
Sa ne rugam! Legionarul Generalitati 6 08.01.2011 17:06:33
Sa ne rugam anirod Umanitare 2 21.06.2010 21:57:22