Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #5  
Vechi 03.12.2010, 08:36:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.736
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
S-a pus praznuirea Nasterii Domnului pe acea data tocmai pentru a elimina sarbatoare pagana a Saturnaliilor si acum se scorneste un alt personaj fictiv care sa abata atentia oamenilor de la ce trebuie cu adevarat sarbatorit.
Încă o dovadă a repăgânizării Europei. Mai nou, Moș Crăciun primește și un fel de acatiste, copiii fiind îndemnați să-i scrie scrisori cu ce ar dori ei. Am citit și condace (poezioare) de laudă la adresa lui Moș Crăciun. Mai trebuie doar să-i aducă ofrande pe jertfelnice instalate pe munți.

Ia spuneți-mi, ați auzit și de varianta politic corectă, potrivit căreia nu Moș Crăciun, care era un rău și un obtuz, ci Tanti Crăciunița a adăpostit-o pe Sf Maria ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Haideti sa ne bucuram impreuna de Nasterea Dumnezeului nostru! laurastifter Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 27.12.2012 00:14:23
Cuvant la Nasterea Domnului Iisus Hristos 2010 - IPS Calinic Intrebari utilizatori 0 18.12.2010 11:12:40
Prohodul Domnului Dumnezeului si Mântuitorului nostru Iisus Hristos Prohodul adorcrysti Rugaciuni 2 10.04.2009 21:35:55
Nasterea Domnului si Mantuitorului Iisus Hristos dorinastoica14 Diverse Sarbatori 0 24.12.2008 20:59:51
Prohodul Domnului Dumnezeului Iisus Hristos mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 2 02.05.2008 23:48:47