Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #7  
Vechi 19.01.2009, 14:08:53
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

"De ceva timp încoace, sufletele cele binecredincioase ale Bisericii Ortodoxe Române sunt supuse la o grea încercare duhovnicească, prin ademenirea către așa-numitele manifestări de "apropiere" urmată de rugăciuni pentru "unitatea în credință", o perfidă chemare la trădarea Ortodoxiei și al lui Hristos, ce se face auzită mereu la fiecare sfîrșit al lunii ianuarie.

Timp de șapte zile se desfășoară pe tot cuprinsul țării o mișcare ce se dorește a fi harismatică prin țelul pe care și-l impune: unirea Bisericii Ortodoxe cu "frații" catolici, protestanți și păgîni. În toată această perioadă se fac solemne procesiuni de stradă la care se îmbulzesc cei amăgiți de unitate, se fac alternativ slujbe cu ectenii și rugăciuni în bisericile ortodoxe, apoi în lăcașurile catolice și protestante, încheiate cu predici ținute ori de eretici între ortodocși ori de preoții ortodocși între eretici."



Uite daca chiar vrei sa vezi,asa iti poti da seama cat de periculoase sunt aceste adunari:

http://ca.youtube.com/watch?v=9tMLOA...e=channel_page


Filmul se cheama Orthodox Awareness si a fost realizat in 1995 de catre greci.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Saptamana Patimilor admin Sfintele Pasti - Invierea Domnului 71 04.05.2013 17:00:01
Unire din iubire,cofratietate si comuniune in unitate sau din interes? Seraphim7 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 67 09.11.2010 14:32:28
Saptamana Patimilor iosif Din Noul Testament 21 23.04.2008 13:56:11