Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.02.2009, 11:06:53
3milian 3milian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2009
Locație: Cluj Nacopa, si vara mai stau si prin Oradea:))
Mesaje: 1
Implicit

"Caile nebunilor sunt drepte inaintea lor, iar cel intelept asculta sfaturile"(Pilde 12,16).
Prin urmare sa las credinta ca Biserica si-a pastrat continuitatea prin Sfintele Sinoade, care au avut ca scop combaterea ereziilor care ispiteau Biserica si revelarea unor adevaruri pe care crestini la inceput Dumnezeu nu le putea arata, fiindca nici apostolilor la inceput nu le-a spus Iisus k Dumnezeu e in 3 persoane, ci a spus ca Eu sunt intru Tatal si Tatal intru Mine, Hristos a stiut k aceasta e destul sa le dea sa inteleaga, nemaivorbindu-Le despre Duhul Sfant. Asa si Revelatiile cu icoanele si sfintii, si Maica Domnului ce au fost facute la Sinoade, Sinoade care s-au hotarat prin multe rugaciuni si prin ostenelile Sfintilor Parinti.
Deci sa nu cred in asa ceva, dar sa cred k un iluminat precum Luther, care a fost oricum eretic ( catolic), a fost el luminat de Duhu Sfant sa afle k Biserica defapt s-a despartit intre timp de Hristos, si el tre sa o "reinfiinteze". Defapt protestantii nici nu prea au smerenia ca virtute, virtute care pentru ortodocsi e cea mai mare, dupa credinta.
Eu raman la parerea ca dintr-o erezie nu putea sa se nasca un adevar. Adica din catolici nu putea iesi ceva mai bun, ci numai mai rau. Si asta ne-o demonstreaza protestantii. Unitatea bisericii dorita de Hristos ei o demonstreaza cu miile de secte neoprotestante care stirbesc Crestinismul adevarat. Printre care si cei mai periculosi dintre toti: PENTICOSTALII. Cei care pregatesc venirea "Hristosului", care va face minuni si va domni pe pamant, cunoscut de catre ortodocsi drept ANTIHRIST
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 01:21:11
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50