Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.05.2009, 22:13:10
caesar caesar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2008
Locație: Galati
Mesaje: 36
Exclamation ECUMENISMUL rupe din trupul ORTODOXIEI?

De ce nu se fac publice astfel de marturii?De ce noi ortodocsi lepadam crucea,jertfa?De ce de exemplu nu mergem si noi pe strada si impartim gratuit oamenilor astfel de marturii cum este cea de fata?De ce nu spunem tare si raspicat de ce ortodoxia e singura religie adevarata?Am locuit mai bine de sase luni in nordul Germaniei acolo e plina zona de oameni care au ca religie de botezenticostal ,adventisti (majoritari),alte secte ,catolici destul de putini si ortodocsi in jur de 4-5 mii numai in Hamburg."Bastinasii"ca sa le zic asa sunt doar botezati in culte lor dar nu merg la temple nu ii intereseaza aiureala de acolo ar fi tentati sa cunoasca alt ceva.De ce nu sunt acolo ca de altfel in toata Europa misionari ortodocsi care sa-si asume cruce ,jertfa?Poate o sa spuneti,"avem preoti ortodocsi acolo",ei bine ei sunt acolo doar pentru a "vinde religia ortodoxa catolicilor"Preotii impreuna cu episcopul Europei de nord ,Cred ca Preasfintitul Serafim il cheama,savarsec slujbe religioase ortodoxe in manastiri romano-catolice!?! De ce?Slujbele noastre se tin in biserica romano-catolica,de ce?!? Nimeni nu i-a nici o atitudine iar am vazut ca majoritatea romanilor ,neavand o pregatire,o cunoastere ortodoxa (poate ca asta a si urmarit B.O.R. dupa '90)accepta de bun ,fara impotrivire aceasta uniune a ortodocsilor cu alte religii! Asemenea manifestari pe care le am prezentat mai devreme se fac fara "perdea" si fara nici o teama sau jena.Acum eu ma intreb si va intreb,oare Patriarhul Teoctist Daniel nu stie de astfel de intamplari...,ma indoiesc.Eu cred ca e pe undeva initiatorul acestei "apropieri"
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blasfemia satanelor adventiste: Trupul lui Hristos este un simplu trup fizic !!! doctor_faustus Secte si culte 22 28.11.2010 12:40:00
Alimentatia, sufletul si trupul omului sophia Generalitati 22 14.03.2010 01:39:51
Hiper si super marketurile instrumentele Satanei de omorat sufletul si trupul mihailt Generalitati 26 13.03.2010 23:01:16
Ritualul impartasirii - Trupul si Sangele Domnului deodata? georgeval Impartasania (Taina Euharistiei) 14 12.08.2009 16:24:52
Intrebare despre trupul Domnului naephius Biserica Ortodoxa Romana 25 18.07.2009 14:55:37