Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2009, 11:40:22
bogdan268 bogdan268 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2009
Mesaje: 27
Implicit Pentru o intelegere corecta a ortodoxiei

Am câteva nedumeriri despre religia creștin/ortodoxă.
Am încercat să mă lămuresc pe alte siteuri de discuții generale despre spiritualitate, fără prea mare succes. Până când am realizat că locul unde mă pot edifica asupra chestiunilor neclare mie este doar un astfel de site.
(Aș dori ca administratorul să nu/mi șteargă acest topic, deși sunt conștient că există poate altele care au legătură intimă cu întrebările mele și ar fi trebuit să postez în acelea. Dar cele câteva întrebări fac referire la chestiuni diferite din teologia ortodoxă și astfel n/aș vrea să/mi risipesc atenția căutând pe cele 4,5 topice aferente după răspunsuri și să urmăresc doar unul singur. Mulțumesc.)
Am nevoie de răspunsuri pertinente, laconice, (poate de genul DA sau NU la întrebările care reclamă asta).
Consider că numai după ce înțeleg corect care este poziția religiei creștin/ortodoxe asupra acestor “întrebări” am să pot fi în stare să/mi reformez propiile convingeri religioase sau să/mi întăresc propria credință.
Nu aștept și explicații exhaustive care să motiveze “creștinește” aceste răspunsuri. Doar strict DA sau NU, unde este cazul, la alte întrebări doar 2,3 fraze pertinente, nu întreaga dogmatică, deoarece astfel voi evita un topic extins de zeci de pagini care nu mă ajută deloc.

Mi s/a răspuns prin linkuri la diferite capitole din Biblie, mi s/a întrebat de ce nu le/am citit în întregime, (am oare alergie la Biblie ?). Răspunsul este bineînțeles: nu, însă timpul meu este prea scurt să mă pierd în 50 de pagini de versete, pentru a afla precis ce mă interesează. Recunosc că nu sunt un exeget încercat.
Nu deschid acest topic pentru a fi mai lung de maxim ... hai să zic 2 pagini. Cred că vor fi suficiente să mă lămuresc asupra celor (doar) câteva întrebări punctuale pe care le am de adresat unui creștin/ortodox.
Nu vreau să polemizez și să mă angajez în discuții gratuite. Vreau doar să aflu punctul de vedere oficial al ortodocșilor.

Cred că pot să încep cu prima.

Dumnezeu este părtinitor (tendențios; favorizează, protejează pe cineva în dauna altcuiva; ține partea cuiva) ?
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunile ortodoxiei pentru ora de religie spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 43 21.03.2014 19:21:41
O alimentatie corecta ovidiu b. Generalitati 469 26.07.2013 19:03:38
Chemare la rugaciune individuala pentru conversia la credinta a dusmanilor ortodoxiei spre_rasarit Generalitati 45 21.07.2011 01:23:02
care varianta e corecta? victortiti89 Generalitati 76 16.06.2011 17:14:43
Bun simț si intelegere I.Calin Generalitati 7 24.08.2010 20:10:13