Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #10  
Vechi 29.06.2009, 17:42:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Pai, femeia nu trebuie sa stea la cratita????????

Nu, n-u am auzit sa o fi spus ei.
Dar de parerea asta sint si eu. HOOOOOOOOO! Nu-mi sariti toate in cap! O sa mor insa cu convingerea ca din cauza mamelor mult prea ocupate cu serviciul se duce societatea asa accelerat la vale. Traim intr-o societate de copii lasati de capul lor sau pe miini straine adesea de f. tineri.
Acum orice se poate inlocuii dar mama NU!
Hm.. este un subiect dificil.
Ai dreptate c and zici ca nu trebuie copiii lasati de capul lor, si ca trebuie sa ne ocupam de ei noi mamele cat mai mult (dar si tatii), insa una e sa spui asta si alta sa spui ritos ca femeile ar trebui acum sa fie ca in secolul al 19lea, sa nu mai faca studii, sa nu mai lucreze in afara casei etc. S-au schimbat vremurile, si nu incercand sa readucem o situatie sociala care nu mai exista o sa imbunatatim lucrurile. Ci incercand sa ne comportam ca niste crestini adevarati, si in cazul dat, ca niste parinti adevaati, in conditiile date.

In timpurile in care femeia statea acasa cu copiii acestia aveau si familia mare in jur, alti copii cu care sa se joace, o intreaga infrastructura. In zilele noastre familia se defineste altfel, siu o femeie stand acasa cu copilul in general il izoleaza doar. Se pot gasi solutii foarte bune si altfel. Ori cu ajutorul familiei, ori cu o dadaca buna, ori cu o cresa (aici sunt multe foarte bune)... si program facut in asa fel ca sa stea mult copilul si cu parintii. Totul este sa VREI sa ai grija cum trebuie de el.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Legionarii din "Fratia de Cruce" (FDC) dianagroza Generalitati 285 19.03.2011 01:39:40
Fratia Ortodoxa mihailt Biserica Ortodoxa Romana 10 04.08.2008 22:19:41
"Fratia ortodoxa" PadreCory Biserica Ortodoxa Romana 4 25.07.2008 19:33:10