Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.08.2009, 09:31:52
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit Inselatoriile dnei E.G. White-Minciuna Alba

Doamna E.G. White, profet, lider și fondator principal al Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea, a pretins că e inspirată de Dumnezeu, la fel ca profeții Bibliei. Definindu-și poziția, ea afirmă: "In vremurile de demult Dumnezeu vorbea oamenilor prin gura prorocilor și apostolilor. In zilele noastre, El le vorbește prin mărturiile Duhului Său" ("Mărturii pentru Biserică," Vol. IV., p. 148; Vol. V., p. 661; Nr. 88, p. 189) cu alte cuvinte, prin scrierile sale.
A pretins că fiecare rand pe care l-a scris, fie in articole, scrisori, mărturii sau cărți, i-a fost dictat de Duhul Sfant și trebuie să fie prin urmare infailibil. Oamenii ei acceptă și apără cu putere aceste pretenții. Scrierile ei sunt citite in bisericile lor, invățate in școlile lor și predicate de pastorii lor la fel ca Sfanta Scriptură. Biserica lor stă sau se prăbușește odată cu ceea ce-a pretins ea. Ei recunosc liber acest lucru. E delegată de oamenii ei ca Mahomed de mahomedani, Joseph Smith de mormoni, Ann Lee de Quakeri și doamna Eddy de adepții Științei Creștine.
Prin urmare, aceste pretenții reprezintă obiectul unei investigații indreptățite, față de care adepții ei, care i-au criticat fără rezerve pe alții care au pretins a fi inspirați divin, nu pot aduce obiecții pertinente. Ei au publicat mai multe cărți despre viața și lucrarea ei, in care s-au adunat și-au construit un sistem intreg ce pledează in favoarea ei. Citind aceste cărți nu ți-ai da niciodată seama că Ellen White ar fi făcut vreodată o greșeală, ar fi plagiat, inșelat, sau ar fi scris lucruri ce se presupuneau a fi inspirate dar care au trebuit să fie ascunse. Atunci cand redă viața oamenilor inspirați, Dumnezeu nu le ascunde eșecurile și nu inchide ochii la greșelile și defectele lor.
Prin urmare, publicul are dreptul să cunoască și cealaltă față a vieții doamnei White.
Poate că scriitorul acestor randuri e cel mai nimerit să ofere informații referitoare la acea etapă din viața ei, deoarece a făcut parte din adepții ei aproape chiar de la inceputul organizației lor, acum aproape șaizeci de ani, cand erau in număr de numai cinci mii. Autorul acestei cărți are toate scrierile doamnei White din acea perioadă. Unele din cele mai distrugătoare dintre acestea au fost ascunse. Nici publicul, nici proprii lor oameni, cu excepția catorva oficialități, nu cunosc aceste "revelații" timpurii. Relația apropiată a acestui autor cu doamna White i-a dat ocazia de-a o cunoaște și observa așa cum n-ar fi putut s-o facă cineva care n-ar fi avut o astfel de relație cu ea.
De ce-am crezut odată in inspirația doamnei White?
Am acceptat odată pretenția doamnei White de a fi inspirată din același motiv pentru care o accepta și majoritatea adepților ei. Mai intai am acceptat Sabatul, apoi alte puncte din statutul de credință, pană ce-am ajuns să cred tot.
Odată ce eram printre ei și de-al lor, am descoperit că toți susțineau cu putere că doamna White e inspirată de Dumnezeu. Am presupus că ei știau mai bine și i-am crezut pe cuvant și asta fac toți cei ce se convertesc, oricat ar incerca ei să nege.
Curand, mi-am dat seama că revelațiile ei erau atat de legate de intreaga istorie și credință a bisericii ei, incat nu mai eram in stare să le separ, la fel cum n-ar fi fost in stare un mormon să nu creadă in Joseph Smith, sau un adept al Științei Creștine in doamna Eddy. Credeam in celelalte doctrine cu atata convingere că inghițeam ce-mi spuneau despre viziuni și toate celelalte lucruri, și asta fac toți ceilalți.
Cand am inceput să am indoieli in privința viziunilor, mi-am dat seama că presiunea era atat de puternică că-mi era teamă să le exprim sau chiar să mi le admit mie insumi. Toată lumea imi spunea că aceste indoieli vin de la Satan și că mă vor face să resping adevărul și mă vor distruge. Așa că n-am indrăznit să le păstrez sau să cercetez problema; și la fel se intamplă cu toți ceilalți.
Am văzut că toți aceia care-și exprimau indoielile referitoare la viziuni erau imediat numiți "rebeli," erau "in intuneric", "conduși de Satan," "necredincioși," etc.
Neavand o altă credință intr-o altă doctrină sau in alți oameni, nu știam ce să fac sau unde să mă duc. Așa că am incercat să cred in viziuni și să trec mai departe așa cum fac mii de oameni, cand de fapt ei nu incetează să se indoiască nici o clipă. Acest lucru ii face să practice inșelătoria și să pretindă in public că ei cred lucruri pe care nu le cred in inima lor, sau in cel mai bun caz asupra cărora au indoieli. Vezi cazul lui Uriah Smith din capitolul care vorbește despre punctul său de vedere.
Cam in urmă cu patruzeci de ani, in perioada de inceput a lucrării mele, cand credeam cu multă convingere in doctrinele bisericii adventiste, am scris un articol puternic in apărarea doamnei. In toți anii care au urmat, nici unul din apărătorii ei n-a mai scris ceva atat de convingător. O dovadă e faptul că l-au copiat in apărarea ei, omițandu-mi numele. De asemenea, citează acest articol in scrierile lor impotriva mea, spunand că acesta contrazice ceea ce afirm acum. Nu-i acuz, ci răspunsul meu este: "Ințeleptul se răzgandește adesea, dar nebunul niciodată."
Atunci cand am scris in apărarea doamnei White, in urmă cu patruzeci de ani, nu văzusem nici o copie a primelor ei viziuni incluse in "Un cuvant către mica turmă," 1847, și in Adevărul prezent, 1849 și 1850; nici pamfletele liderului Bates de la aceeași dată. Fuseseră ascunse atat de bine că nici măcar nu știam de existența lor. Acestea conțin cea mai distrugătoare dovadă impotriva inspirației ei. Acestea au ajuns in mainile mele mult mai tarziu. Cu trecerea anilor, se strangeau și alte dovezi, pană cand a trebuit să-mi schimb părerea.
In primii ani de activitate in parlament, domnul Gladstone, marele politician al Angliei, ținea discursuri lungi in care apăra partidul de care aparținea. Mai tarziu, și-a schimbat punctul de vedere și s-a alăturat opoziției. Atunci, un membru al fostului său partid s-a ridicat și a citit unul din discursurile domnului Gladstone ce condamna cu vehemență vederile pe care acesta le pleda acum cu putere. La sfarșit, toate privirile erau ațintite asupra lui Gladstone. Ce putea spune? S-a ridicat incet și-a spus: "Asta s-a intamplat demult și au avut loc multe lucruri de atunci." Atat. Camera l-a aclamat din toată inima. Ii răspunsese eficient adversarului său. La fel răspund și eu adventiștilor: "Asta s-a intamplat demult și au avut loc multe lucruri de atunci."
Faptele prezentate in această carte oferă unele din motivele pentru care am renunțat la credința in pretențiile doamnei White de a fi inspirată. Faptele sunt indisputabile, prin urmare, concluziile bazate pe ele trebuie să fie, chiar prin natura lor inevitabile.
Pentru a duce la indeplinire această sarcină, autorul, cunoscand slăbiciunile firii umane, a folosit un limbaj bland și a arătat atata indulgență cat i-au permis faptele in acest caz. Dar, cunoscand greșelile și inșelătoriile care au fost legate de doamna White și de lucrarea ei, autorul a simțit că e datoria lui față de creștini să spună lucrurilor pe nume.
Autorul.
Poziția mea in prezent
De cand am ieșit din mișcarea adventistă, in urmă cu vreo treizeci de ani, au continuat să spună că mi-a părut rău c-am plecat, c-am incercat să revin, mi-am renegat cartea și-am mărturisit că sunt pierdut acum. Nimic din toate acestea nu e adevărat. Mă aștept să spună că m-am pocăit pe pat de moarte. Fac toate astea pentru a impiedica impactul cărților mele. Reafirm acum tot ce-am scris in cărțile și tratatele mele impotriva acelei doctrine.
Mai mulți pastori adventiști mi-au dat un ajutor prețios la scrierea acestor pagini. Odată, au crezut in inspirația divină a doamnei White, dar dovezile clare i-au forțat să renunțe la credința in visele ei.
D.M. Canright,
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CASATORIE ALBA nicoleta23 Stiri, actualitati, anunturi 79 05.07.2021 13:02:53
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Calugaria alba Angela Calugarul 169 06.01.2018 22:37:30
Casatoria alba Adriana_Crestina Nunta 7 11.08.2011 21:32:25