Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.08.2009, 18:07:18
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De educatie sexuala este nevoie pentru ca parintii nu mai informeaza (asa cum o faceau pina si in perioada medievala) copiii despre niste procese normale in viata lor.
Azi e o rusine mare sa pronunti cuvinte ca sin sau tite, suptul la sin devine un tabu.
Si acei parinti care spui tu ca nu-si mai informeaza copiii sunt atei sau crestini?
Cum crezi ca s-ar putea cuantifica sau alege informatia necesara predarii acestei "materii"? Eu mai degraba as chema parintii la scoala si le-as da indicatii ce sa spuna copiilor... :)

Este culmea faptul ca in perioada medievala lumea era mai aproape de Dumnezeu, dar tu afirmi ca educatia sexuala era mai buna ca acum... Interesanta concluzie.

Dimpotriva, nu cred ca astazi suntem mai pudici decat ieri... Cum ai ajuns la concluzia asta??
Pe orice taraba gasesti ziare care au pe prima pagina o domnisoara dezbracata, pe care le poate cumpara orice copil plus numarul nelimitat de site-uri de pe internet etc.
Educatia sexuala nu cred ca ne lipseste, insa o constiinta religioasa, da!
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44