Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #33  
Vechi 14.09.2009, 10:08:11
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
A specula poate insemna si a mistifica, dar, totusi, cuvintele nu sint sinonime. Considerati doar sensul care va convine si in acelasi timp aveti tupeul sa-mi vorbiti mie de lipsa de responsabilitate si onestitate. Chiar nu va dati seama ca sinteti penibil?

Din punctul meu de vedere discutia este incheiata. Umblati cu Domnul!

Sunteți ridicol când vă arătați atât de frustrat și vă enervați. Cu atât mai mult cu cât iar ați căzut în propria plasă. Păi, nu tot Dvs. erați cel care considera exact sensul care îi convine și care i se năzare din fraza mea: „Spunând cele de mai sus, cred că tocmai v-ați formulat simptomul: incapacitatea de a distinge, de a discerne; pentru că nu aveți acces la repere”, de la care am și început cu parlamentările acestea derizorii? Iarăși suntem amnezici și stăm prost cu logica?

Haideți să vă fac o analiză, poate așa vă pică fisa:

1. eu i-am vorbit lui „Traditie1” despre faptul că o insuficientă educație și o judecată distorisionată sau cel puțin pripită e singura care poate face confuzie între Pleșu și oameni de teapa lui Roncea, indiferent dacă e vorba despre caracter sau operă — acesta era sensul propoziției originare.
2. aici ați intervenit Dvs. și ați considerat că eu mă refer la repere ca la ceva pentru care trebuie vreun fel de inițiere specială, probabil ezoterică — să zicem că m-ați înțeles greșit.
3. prin următoarele două replici ale mele am căutat să vă arăt că pentru a-l recepta pe Pleșu nu e nevoie de nici un ezoterism, ci numai de educație și atunci totul depinde de modul în care o persoană care e educată reușește să-și însușească această educație; aceasta nu comportă nici un fel de ezoterism, ci situația poate degenera strict datorită unor dispoziții înnăscute sau accidente biografice, de orice fel. De aici și comparația cu discipline ca matematica și fizica la care accesul are loc tot prin educație, dar la care nu e garantat că cineva va reuși să și le însușească cu adevărat. V-am și rugat să nu mai continuați cu distorsiunea pseudo-interpretativă.
4. Dvs. ați revenit cu sensul fals al propoziției originare și, în ciuda explicațiilor mele, ați tot insistat asupra ei dovedind că nu sunteți deloc dispus să ascultați cu adevărat ce are semenul Dvs. de spus. Mai mult, după ultimele replici rezultă că ați făcut-o intenționat și că nici nu sunteți capabil să admiteți când vă înșelați și că sunteți dispus să falsificați cu bună știință, mai departe, lucrurile.

Acum, fie că „interpretarea” sau „speculația” Dvs. originară asupra propoziției mele originare va fi fost o greșeală sau o falsificare (pentru că mi-ați dovedit tot mai multă intenție prin persistență, am înclinat să cred că e cea de-a doua variantă), faptul că acum reveniți cu acuze la adresa mea cum că v-aș fi falsificat eu cuvintele pentru că Dvs. ați folosit „speculație”, iar eu „falsificare”, în timp ce din conținutul a ceea ce ați făcut aici rezultă că tocmai ce ați făcut Dvs. e chiar o falsificare, duce lipsa Dvs. de onestitate la paroxism. Și nu vreau să mă pronunț asupra a ceea ce înseamnă această lipsă atunci când o văd conjugată cu nervi, cu țâfnă și cu refuzul obstinat de a lua act de starea reală a situației.

Mă numiți penibil, dar toate acuzele pe care mi le-ați adus s-au întors asupra capului Dvs., de parcă v-ați privit în oglindă când le-ați făcut. Nu știu cât de penibil pot fi eu în comparație cu maimuțăreala Dvs., dar o să mă străduiesc pe viitor să nu mai dau replici celor care vor să se afirme și apoi se împiedică în propriile șireturi. Poate așa interpretările viitoare vor avea ceva mai puțină impertinență și rea-voință. Căci nu există frustrare mai mare pentru oameni ca Dvs. decât aceea de a cădea în propria plasă când o întindeți pentru altul.

Aș îndrăzni să doresc să fie și cu Dvs. Domnul.

Last edited by HoratiuM; 14.09.2009 at 10:11:19.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ANDREI PLESU - Patimile cu acordul parintilor costel Stiri, actualitati, anunturi 30 18.02.2024 19:16:24
"Doua scurte povesti despre ortodoxie" de Andrei Plesu Florin-Ionut Despre Biserica Ortodoxa in general 20 16.02.2013 17:07:52
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
POZITIA MONAHILOR ATHONITI FATA DE PATRIARHUL razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 22.12.2008 14:03:29
Pozitia Bisericii fata de multiple casatorii grumble Nunta 3 11.08.2006 02:30:05