Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #19  
Vechi 10.10.2009, 00:57:53
beniamin beniamin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2009
Locație: Anglia
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Cand intram in Biserica intram in timpul lui Dumnezeu. Oare Dumnezeu are ceas in rai? Sau heruvimii la Liturghia Cereasca, pe care noi "cu taina inchipuim", mai arunca si un ochi la ceas?
Ma mir de mine ce jalnic om sunt, ca dupa ce cant "toata grija lumeasca sa o lepadam", ma gandesc cand sa fug din Biserica. Cu adevarat nu sunt atunci patruns de timpul vesniciei lui Dumnezeu, ci de timpul lumesc, intru care mor clipa de clipa.
iar timpul lumesc se comprima din ce in ce,caci idolii care ne inconjoara au grija sa ne sustraga de la trairea timpului liturgic.dar timpul liturgic nu se comprima.Sfanta liturghie,incepe se desfasoara si se incheie intodeauna la fel.cam intre aceleasi ore,unde dupa starea inimii fiecaruia dintre noi,putem, ori sa simtim in necuprins,ori sa caram in noi timpul lumesc (si cat de interminabile sunt slujbele atunci).
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27
Acesta sa fie ceasul lor si stapanirea intunericului? patinina34 Generalitati 1 22.04.2009 11:00:54
Canonul de rugaciune catre Maica Domnului mai inainte de ceasul mortii podolski_2 Rugaciuni 3 04.12.2008 23:58:19