Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #30  
Vechi 12.11.2009, 17:14:04
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Inseamna ca n-ai citit Biblia! D-zeu a cerut asta de 2 ori din cate stiu.


Credinciosii prezinta un spectru larg iar ce am scris a fost un test. Referindu-ma la o situatie ipotetica, ce raspuns am primit? Unul care apara in acelasi timp si copilul si zeul, cu toate ca D-zeu are antecedente si lumea pretinde ca e credincioasa. Conform Bibliei, e destul de plauzibil ca D-zeu sa ceara asa ceva si totusi, lumea e sigura ca n-ar face-o. Daca Iisus ar fi reprezentat legea iubirii, cum se face ca un citat pentru care am fost catalogat cu probleme se regaseste si in Evanghelia lui Matei? (daca am gresit referinta imi cer scuze dar, sigur e un undeva in Noul Testament).
Lumea alege din Biblie ce considera ca e bun, iar aceasta selectie arata ca va conduceti dupa alte principii (si asta e foarte bine pentru ca in Biblie sunt destule atrocitati si instigari). Si eu consider ca multe pasaje din Biblie sunt foarte ok ca invataminte dar, la fel gandesc si despre Coran si alte carti "sacre", iar modul asta de gandire ma face ateu. Credinta a ajuns o comoditate sociala la care unii dintre noi renunta devenind atei. Ai mei nici n-au stiut o perioada si totul a fost "normal". Daca as fi continuat sa pup icoanele, nici n-ar fi avut vreo banuiala.
dragul meu....eu nu am catalogat ca ai fi cu probleme pt ca ai dat citatul.....ci pt acel asa zis "test" pe cate l-ai facut...
hai sa-ti spun ceva...unei mame daca ii faci acest test e in stare sa te sfasie nu numai sa te catalogheze ca fiind cu probleme...nu degeaba se zice ca devine leoaica in a-si apara puiul...numai ipoteza si acel verb, a omora in asociere cu copilul meu ma face sa fiu agresiva.....
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele copilului casiana Botezul 184 23.11.2013 02:04:06
Educatia in declin lugrez Generalitati 25 08.03.2011 08:39:10
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 20:12:34
1 Iunie - Ziua copilului costel Generalitati 10 03.06.2008 23:04:02
Educatia azi IC Generalitati 25 12.03.2007 14:15:37