Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.01.2010, 13:44:03
conradcrusader conradcrusader is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Smile

toata aceasta discutie provocata de acesti doi distinsi atei, ma face sa zambesc. oricat se straduiesc sa ma convinga cu motivele lor ca Dumnezeu nu exista, cu atat mai mult cred in El. si in plus, un credincios adevarat nu are nevoie de probe si dovezi. asta deoarece, credinta adevarata ti-L pogoara pe Dumnezeu in suflet si cand il porti acolo, orice dovada exterioara sau stiintifica a existentei Lui paleste.
toata aceasta discutie imi aduce aminte de o intamplare foarte adevarata in care un ateu convins s-a dus la un mare duhovnic roman ( azi nu mai e printre noi ) sa-l convinga de neexistenta Domnului, exact cu aceleasi argumente si motivari ca ale celor doi sau trei atei de pe acest forum. si in curtea manastirii, in timp ce gesticula si se avanta plin de elan in pledoaria sa, parintele il privea si-i zambea bland si dragastos. la sfarsit, ateul a plecat spasit si invins.
astfel incat, in fata motivarilor acestor atei, nu pot decat sa-mi aduc aminte de zambetul parintelui si sa zambesc si eu la fel.

totusi, cateva cuvinte pentru tanarul de 23 de ani, ateulcelrau. mai inainte de toate, mai pune mana pe o carte de gramatica pentru ca a trebuit sa descifrez si sa-ti corectez toate cuvintele pentru a putea intelege ceea ce vroiai sa spui. in al doilea rand, motivarile si explicatiile tale sunt groaznic de puerile. la varsta de 23 de ani nu e de mirare, cand inca te afli sub ocrotirea mamei, dar cand viata va da cu tine de pamant.... vom mai discuta. pana atunci.... sa cresti mare si sa te maturizezi frumos.

La multi ani!

Last edited by conradcrusader; 02.01.2010 at 13:46:04.
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58