Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #19  
Vechi 18.01.2010, 02:36:59
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Uprising Vezi mesajul
Exista o multime de dovezi istorice care invalideaza speculatia enuntata. Toate manuscrisele originale ale N.T au fost pierdute. Nu avem nici macar primele copii ale manuscriselor originale si nu avem nici macar copii ale copiilor originalelor. In ziua de astazi avem peste 5700 de manuscrise, fiecare manuscris a avut un autor care avea propria sa credinta, realitate si perceptie. Intre aceste manuscrise exista discrepante care depasesc cu mult numarul cuvintelor din N.T. Critica textologica a manuscriselor evidentiaza un numar foarte mare de neconcordante intre manuscrise.

De ex: cele mai vechi manuscrise ale Ev. dupa Ioan nu contin prologul si capitolul 8:1-11. Exista in canonul N.T un singur fragment care sustine explicit dogma sfintei treimi, din pacate acest fragment nu apare in cele mai vechi manuscrise grecesti ale N.T. Abia intr-un manuscris grecesc din secol XI apare pentru prima data acest fragment.

In decursul timpului au existat si modificari deliberate ale textului sacru. Modificarile anti-adoptioniste, anti-docetice si anti-separationiste au fost inserate in textul scripturii.

A afirma cu tarie ca textul biblic pe care l-am mostenit este identic cu textul original nu-i altceva decat pura ignoranta!
Eu unul stiu ca dupa aceste Scripturi s-au condus Sfintii Parinti si incepatorii crestinismului si dupa aceste Scripturi unii au devenit sfinti si bineplacuti lui Dumnezeu. Pentu mine aceasta este o validare suficienta. Deja chiar si la nivelul meu mic am avut anumite trairi si acestea spun si ele ceva. Nu ma intereseaza cum a fost schimbat un cuvant dintr-un paragraf sau verset. Daca a fost facut, s-a facut cu stirea lui Dumnezeu, deci nu vad vre-o problema. Cred ca toata problema tine de credinta sau necredinta. Daca cauti nod in papura cu siguranta cineva iti va induce opinia ca nu este adevarat un lucru sau altul si te vei sminti si-ti vei pierde credinta.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lipsa de Dumnezeu in viata morala Decebal Morala Crestina 9 06.08.2013 12:02:33
Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos Calea, Adevarul si Viata tatolivia Intrebari utilizatori 0 09.10.2011 15:10:56
Iranienii au facut un film despre viata lui Iisus Dia20_diana Stiri, actualitati, anunturi 24 30.11.2008 23:17:17
Viata lui Iisus ,cum vi se pare filmul ,stiti mai multe despre el? tigerAvalo9 Generalitati 12 08.11.2008 13:13:18
lipsa de duhvnic cananeanca Biserica Ortodoxa Romana 19 08.10.2007 21:25:41