Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.02.2010, 11:00:59
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit Despre pretentiile mari pe care le avem fata de ceilalti

Parintele Savatie Bastovoi povestea intr-o conferinta despre un prieten de-al sfintiei sale, botezat la o varsta inaintata, care avea obiceiul fumatului. dupa ce s-a botezat, parintele i-a spus lucruri precum "de azi nu mai pui tigara in gura, de azi faci asa, si asa, si asa...". apoi a mers cu ucenicul acesta la parintele Selafiil, un duhovnic nevazator, simplu si smerit, pentru a vedea ce e de facut, cum il poate povatui pentru o viata duhovniceasca. parintele Selafiil a spus atunci: "Acum s-a botezat? Pai... Sfanta Cruce stie sa faca?", "Stie, parinte...", "Apai... sa faca Sfanta Cruce... sa o mai faca din cand in cand.. si dupa aia mai vedem..."

Iertati-ma dar fragmentul l-am redat din memorie, nu am textul in fata sa reproduc exact cuvintele parintelui. mi-a placut foarte mult, gandindu-ma de cate ori am vrut sa impun altora lucruri pe care eu nu puteam sa le fac, cand de fapt, urcusul duhovnicesc, mai ales la inceput, se face cu pasi mici, cu rabdare, smerenie, si multa rugaciune. Doamne ajuta!
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mari romani pe care masonii nu doresc sa-i cunoastem UNNOOM Generalitati 80 22.03.2013 02:01:16
Atitudine crestina fata de ceilalti iustin10 Generalitati 35 18.02.2013 20:17:39
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
o intrebare despre ceilalti razvan_andrei Generalitati 16 29.01.2009 16:45:55