Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #3  
Vechi 25.02.2010, 02:48:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.736
Implicit

Să lucrezi într-un club ca dansatoare este altceva decât să lucrezi ca prostituată. Deosebirea este că nici "lucratul într-un club", nici "dansul" nu sunt păcate intrinseci, pe când curvia este păcat intrinsec. Împrejurarea că "strângi bani pentru ai tăi" este irelevantă, deoarece este imoral ca un scop bun să fie urmărit cu mijloace rele, ci scopul bun trebuie urmărit cu mijloace bune sau moral neutre.

Pe de altă parte, "a dansa într-un club" înseamnă a lucra într-un mediu nesănătos, unde frivolitatea, poftele și chiar desfrâtul își fac de cap. Să nu ne îmbătăm cu apă rece, zicând că cei care intră în cluburi cu dansatoare caută fiorul artistic. Acolo este ușurătate, răutate chiar, ispite de tot felul. De ispite trebuie să fugim, nu să le căutăm cu lumânarea. Despre acest fenomen am citit în Biblie, în chiar primele ei pagini. Erau, odată, doi oameni care trăiau într-un loc minunat și toate lucrurile minunate de acolo erau la dispoziția lor. Un singur lucru le-a cerut Dumnezeu să nu facă: să nu guste dintr-un anumit pom. Ei bine, nu scrie că Eva a încercat pe rând fructele pomilor, în mod sistematic, pentru ca mai apoi să ajungă la pomul interzis. Ci, mai degrabă înțelegem că s-a dus direct acolo. Și cum stătea ea așa, contemplând poamele în apropierea cărora nici nu era bine să stea, a apărut Șarpele și a întrebat-o, nevinovat, cum îl știm: “Oare a spus Dumnezeu să nu mâncați ?” Povestea se repetă. Nimic nu am învățat după mai bine de șapte mii de ani. Cât de mult semănăm Evei !

Vedem, deci, că Șarpele a apărut mai târziu și abia după ce Eva a intrat într-o situație foarte periculoasă, stând într-un loc pe care ar fi trebuit să-l ocolească.

Deci, "a dansa într-un club de noapte", deși nu este păcat, este o mare eroare împotriva virtuții prudenței. Părerea mea.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 23:39:38
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 14.08.2010 00:19:44
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 23:30:06
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 14:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 19.06.2008 00:11:07