Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.03.2010, 17:26:03
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit Unde se termina Dragostea de aproapele si incepe Lupta cu erezia???

e una din marile mele dileme, desi teoretic sunt oarecum luminat , practic sunt paralizat de atata ignorantza ,viclenie si cruzime! Teoretic stiu ca iubirea de aproapele nu trebuie sa dispara Niciodata , caci de aceea si-a sacrificat Dumnezeu Tatal pe Unicul Sau Fiu Domnul nostru Iisus Hristos ca sa ne ia toate pacatele si sa ne faca mai buni , sa ne iubim intre noi neconditionat in Toate imprejurarile!Teoretic , ... Practic nu sunt in stare de aceasta iubire neconditionata tocmai din dragoste pentru Dumnezeu Cel In Treime Sfanta Slavit
(cel putin asa cred , ca asta e motivul) Toata dragostea mea se transforma intr-o sila nemarginita cand sunt bombardat cu IGNORANTZA AGRESIVA!!! Ignorantza pasiva , o inteleg ,o accept si dupa puterile mele o tratez, evident daca mi se cere ajutorul!
Dar Prostia Agresiva , caci despre asta vorbim , prostia aia care incearca cu disperare sa se impuna , sa iasa in fatza ,prostia aia FUDULA!, prostia aia periculoasa caci "articuleaza" nu e prostia unui analfabet , e prostia aia aparent elevata,amestecata cu silogisme ciuntite demagogice populiste si sofisme dintre cele mai infantile, e prostia aia diletanta , uneori semidocta..nu , nu sunt sinonime (just in case!)
si diletantul si semidoctul sunt amatori doar ca cel din urma ARE PRETENTZII DE ERUDITIE!!!
astia sunt periculosi caci poate sa sminteasca prin prostia , rautatea si viclenia lor , suflete nevinovate care isi doresc sincer sa afle CALEA si ADEVARUL!
Eu ma refer in general , in viatza de zi cu zi, dar bineinteles ca ideea mi-a spart arcada abia dupa ce am intrat pe acest forum; Oare administratorii lasa chiar asa orice dobitoc sa-si expuna stupizeniile si ereziile? cat bine fac si cat rau? bine fac la capitolul democratie , rau fac la restul oamenilor cumsecade care sunt aproape 90% ... dar 10 % .... sunt "criminali in serie!" methaphorical speaking...
Intrebarea e PANA UNDE MERGE TOLERANTZA ??? ... fatza de ipochimenele astea viclene?
Credeti ca ar trebui sa-i suportam in continuare , chiar asa prost crescuti,violentzi ???(am vazut cum vorbesc cu fetele... eu unu i-as calca in picioare LA PROPRIU)
SI UNDE INCEPE LUPTA CU EREZIA ???
Doamne iarta-mi mania , iertati-ma si voi frati ortodocsi (cei 90% de la care am de invatzat
enorm!)
va doresc un Post Binecuvantat!
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dragostea de aproapele tau viviana Generalitati 9 28.07.2011 21:03:46
Lupta cu ecumenismul e lupta cu dracul spre_rasarit Generalitati 106 12.04.2011 21:13:50
De unde as putea incepe? 3874960 Pocainta 13 29.07.2010 22:33:54
Lupta pasiva vs. lupta activa catalin755 Generalitati 22 28.06.2010 16:35:42
Incerc sa fac bine si se termina tot rau alexya89 Generalitati 23 01.10.2009 14:02:46