Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.03.2010, 17:23:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Ce boala, din lista de sapte, aveti ?

Suntem învățați că păcatele sunt de multe feluri, dar sunt încadrabile unor tipuri de păcat care sunt ireductibile unele la altele. Acestea sunt cele șapte păcate capitale (sau poate că vicii ar fi mai corect). Aceasta este "fiara cu șapte capete". Lista lor este: mandria, zgârcenia, desfranarea, invidia, lacomia, mania, lenea. Interesant e că le-am găsit înșiruite și în altă ordine, dar întotdeauna orice fel de listă începe cu mândria și se termină cu lenea.

Dacă este adevărat că nimeni nu este înzestrat cu toate cele șapte virtuți (cele trei teologale și cele patru cardinale), la fel de adevărat este că, din fericire, nimeni nu suferă de toate cele șapte vicii. Suntem bolnavi de unul, două, sau trei, mai mult decât de altele. Iar cunoașterea bolii noastre dominante e de mare importanță pentru războiul interior: nu putem să luptăm eficient cu un dușman pe care nu îl cunoaștem. Reflecția asupra bolilor sufletului nostru e cu deosebire importantă în acest timp penitențial.

Păcatele de care sufăr eu cel mai mult sunt cele cauzate de lăcomie. Foarte des mă mai chinuie predispoziția spre luxură. Dacă mai mă gândesc că nici trufia nu mi-e complet străină, mă încadrez în categoria tristă a celor care suferă de 3 păcate capitale.

Voi de care boală sau boli aveți ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lista parohiilor din Mitropolia Ortodoxa Romana pentru Germania, Europa Centrala si de Nord valinu Intrebari utilizatori 0 25.04.2011 00:04:56
Dependența de internet și hipersexualitatea , pe lista bolilor mintale ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 6 22.03.2010 16:36:44
O alta lista cu pacate, din Filocalie Florin-Ionut Pocainta 219 12.08.2009 15:56:35
epilepsia: o boala obisnuita sau o boala demonica? pacifistul Generalitati 4 18.05.2008 21:24:49