Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.03.2010, 10:29:50
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
mai, interpretarile pe care le dai tu aici celor 7 trambitze apocaliptice, sunt complet aiuristice, inepte si eronate!... un adevarat 'talmes-balmes' de talcuiri 'dupa ureche' si dupa cum ti se nazare tie!... sunt departe de adevar... talcuiri autorizate si corecte la Apocalipsa au facut unii Sfinti Parinti, precum Sf. Ioan Gura-de-Aur si altii... ori din cate-mi amintesc (daca nu m-a lasat pe mine memoria - lol), cele 7 trambitze din Apocalipsa s-ar referi sau ar reprezenta cele 7 mari Biserici Crestin-Ortodoxe din lume (adica Patriarhia Ierusalimului si a toata Palestina, Patriarhia Rusiei, Patriarhia Constantinopolului, Patriarhia Thyateira si celelalte - imi scapa momentan, scuze), 'caderea' sau 'abaterea' lor de la dreapta credintza si coruptibilitatea de catre servitorii lui antihrist etc.
Citat:
mai, interpretarile pe care le dai tu aici celor 7 trambitze apocaliptice, sunt complet aiuristice, inepte si eronate!...
Cine zice asta?

Citat:
un adevarat 'talmes-balmes' de talcuiri 'dupa ureche' si dupa cum ti se nazare tie!...
Cine ți-a zis? Nenia sau tanti grijania?

Citat:
sunt departe de adevar...
Păi, sunt atât de ''departe'' încât ''tălmăcirile'' sunt defapt chiar purul Adevăr că eu nu-s tălmaci, eu habar n-am să pricep ci Hristos, prin sfintele Trâmbițe, El se mărturisește și se dă spre înțelegere... se dăruiește omului, creștinului, și nimeni nu-L prea poate pricepe.

Citat:
talcuiri autorizate si corecte la Apocalipsa au facut unii Sfinti Parinti, precum Sf. Ioan Gura-de-Aur si altii... ori din cate-mi amintesc (daca nu m-a lasat pe mine memoria - lol), cele 7 trambitze din Apocalipsa s-ar referi sau ar reprezenta cele 7 mari Biserici Crestin-Ortodoxe din lume (adica Patriarhia Ierusalimului si a toata Palestina, Patriarhia Rusiei, Patriarhia Constantinopolului, Patriarhia Thyateira si celelalte - imi scapa momentan, scuze),
Adică, te pomenești că Apocalipsa a și fost deja plinită de Iisus și s-a și încheiat și noi nici n-am aflat, că zici tu că se referea la cele 7 biserici din Asia, de pe vremea sf. Ioan Teologul... și nu la noi, la creștinii veacurilor din urmă... Păi, îți cam scapă tocmai miezul problemei. Că a început demult, dar Trâmbițele au sunat deja 6 și acum sună a 7-a, nu eu păcătosul, ci Trâmbița aia care este și care mai are de sunat, iar creștinii așteaptă semne și minuni... ca să creadă. Păi să aștepte mult și bine și să ceară ei semne și minuni că nu li se va mai da alt semn acestui neam viclean și desfrânat, decât semnul lui Iona proorocul, care li s-a dat. Deci ce mai vor?

Citat:
'caderea' sau 'abaterea' lor de la dreapta credintza si coruptibilitatea de catre servitorii lui antihrist etc.
Aici ai nimerit-o cu tălmăcirea...

Dar cine a zis că eu am tălmăcit sau interpretat? Păi eu am scris cam ce au zis proorocii, sfintele Trâmbițe, că dacă ai fi citit, ''interpretările'' mele defapt nu fac altceva decât să susțină cele 7 trâmbițe, deci am zis după ele și am postat defapt ce au zis și scris ele, că defapt eu n-am zis nimic, și doar am repetat ca papagalul și ca o placă stricată după ei scoțând în evidență că defapt ele au zis, ele au trâmbițat și nu eu, și ele au zis nu de la ele ci ceea ce le-a dat Domnul Iisus Hristos, pe care L-au mărturisit toate trâmbițele trimise apoi de Cuvântul lui Dumnezeu... tocmai la noi.

Last edited by vsovivi; 29.03.2010 at 10:43:40.
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune, Filmul despre Lumina Sfanta de la Ierusalim Ion Pop Generalitati 3 01.08.2011 20:24:58
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Sfanta Lumina de la Ierusalim FLORINUTA Intrebari utilizatori 0 20.03.2010 17:03:23
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11