Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #25  
Vechi 01.05.2010, 11:39:00
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mai, dragutilor, de ce nu va varsati voi ratacirile in alta parte, nu pe un forum crestin-ortodox?
Cand esti in pom cum se spune si nu ai cu ce sa combati un lucru clar ca lumina zilei vine omu cu replici de genul asta dar te inteleg.
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Lasa, ca am citit si eu despre doctrina voastra din cartile adormitului parinte Cleopa, care mai face minuni si azi!
Dar voi de ce va rugati lui Hristos?! Oare nu a murit si El pe Cruce? la ce sa-L deranjam?
Marea diferenta intre parintele Cleopa si Cristos este ca Cel din urma a inviat. Oricum, o astfel de abordare ca a ta spune mult. Si chiar daca parintele si-ar fi primit deja raspalata cea buna, in crestinism, nu te poti ruga unui om(viu, mort nu mai conteaza, ci numai lui Dumnezeu. Si mai zici ca vin altii sa te invete ortodoxie. De cand dreapta credinta se identifica cu practici atat de joase?
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Unde dialogam, cand o crestina ortodoxa intreaba ceva pe un forum ortodox, apoi vin eu, putea sa fie si altul in locul meu, si ii spun ce invata credinta ortodoxa despre sambata si duminica de 2000 de ani, nu ce imi flutura mie prin cap, ma feresc sa spun si despre ideea protestanta, doar indicandu-i sa il citeasca pe parintele Cleopa, si apoi vin o multime de sectanti, care in loc sa se multumeasca sa ii arate ce spune credinta lor, ei vin si rastalmacesc toate, indicand, culmea, citate din ortodoxie, care sa serveasca intereselor lor! Pai bine, domnule, spui pe fata: uite, ortodocsii cred asa, noi credem asa! Eu stiu sa respect un punct de vedere adevarat si "pollitically corect". Niciun ortodox nu ar fi venit sa va dea in cap ca nu e corect ce invatati, daca v-ati fi limitat la a spune ca pentru voi, sambata e zi de odihna, iar pentru noi, duminica.... Ati fi spus un adevar. Dar nu, vii tu si spui ca si BOR are sambata zi de odihna, desfiintandu-va orice strop de credibilitate pe care l-ati fi putut avea.
Aici se face o discutie pur teoretica, din cate vezi, e sambata devreme si nu sunt la "sinagoga" cum ai fi banuit ca sa o tin sus si tare cu ziua de inchinare, care pentru mine nu prea exista, in sensul ca nu ma "odinesc" nici sambata, nici duminica, din pacate.
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Pai asa protestant esti tu, de nu ai citit-o pe stimata doamna? Bine, nu ma iau de ea, ca nici eu nu am citit-o, doar am vazut niste citate, daca nici tu sa nu te mai iei de parintele Cleopa, care a adus la credinta adevarata pe niste rataciti imbroboditi de unii... ia citeste tu mai bine la linkul acela, sa vezi cum ii combate el frumosi pe niste frati de ai tai, cu sambetele si cu mortii si cu toate...
Nu stiu daca sunt protestant, ma intereseaza sa iau ce e bun de oriunde. Doamna respectiva e citita de destui insi, nu prezinta interes pentru mine deocamdata. Voi urma linkul respectiv, sunt curios ce spune parintele, dar sa nu vina sa spuna ca mortii sunt vii ca nu are sustinere in afirmatii, nici macar biblice.
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Deh, se vede pastorii care va invata sa nu va rugati sfintilor nu sunt precum Sfintii nostri Parinti, care mai si gresesc, care sunt si ei oameni, nuu! Aceia sunt infailibili, de aceea v-au si spalat creierele!
Eu nu stiu cine are creierul spalat dintre noi doi, cert este ca tu nu pricepi lucruri simple, de baza. Eu am libertatea daca ascult sa zicem un pastor pe internet sa judec cu mintea mea asa cum mi-a lasat-o Dumnezeu daca ceea ce a spus e in regula sau nu. Daca da, poate mai pofteste, daca nu la revedere. Cand te raportezi la oameni, indiferent cine sunt, e obligatoriu sa filtrezi cat mai mult, a lua tot de bun e un pericol major.
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sfintii nu sunt morti, ei se afla langa Hristos si mijlocesc pe langa El, prin rugaciunile lor, pentru noi, cei care ii chemam.
Iar spui minciuni, dar poate nu iti dai seama, sfintii dintre oameni nu au aceasta lucrare, de a sta la cheremul nostru zi si noapte.
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Este clar ca eu nu te voi convinge pe tine, nici tu de mine.
S-a pus cumva problema in acest fel?
Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Esti ortodox, ortodox sa fii si arata credinta ortodoxa celor care o cer! Esti protestant, ramai in credinta ta, si arata-o asa cum este celorlalti, nu spunand ba ca nu sunt Sfintii parintii, ca sunt morti, ba ca sunt, dar sunt oameni si au greseli, ba ca ortodocsii au si sambata,si duminica... Te-a intrebat cineva ceva, ii dai raspunsul clar, din prisma propriei doctrine, dar nu te grabesti sa o falsifici pe a altora!
Eu pricep cam ce vrei tu sa spui, ai dreptate intr-o oarecare masura, dar e un fel de a vedea credinta cu ochelari de cal. Eu nu mi-am insusit nicio doctrina pe de-a intregul pana acum si nici nu o voi face vreodata, nu asta e chemarea mea, sa bifez puncte din crezul cuiva orbeste, dar pot pastra ceea ce este bun, potrivit cu priceperea pe care o am pana acum.

Last edited by almaris; 01.05.2010 at 11:42:38.
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ziua X Gabriel_ND Intamplari adevarate 10 12.10.2011 13:51:05
Buna ziua ditech22 Generalitati 22 14.02.2010 18:52:40
buna ziua deea_m Biserica Ortodoxa Romana 5 06.04.2009 22:57:16