Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #15  
Vechi 18.06.2010, 13:06:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Mihnea si Scotianul

Corect ce spuneti voi.
Exista o diferenta intre confesiuni si nu stiu in avantajul careia dintre ele:
In ortodoxie exista numai spovedania si predica. Atat face un preot/duhovnic.
La predica este un monolog. La spovedanie, depinde...
In rest nu este spatiu organizat si timp afectat in mod oficial pentru discutii de suflet, sau indrumari. Numar si timp insuficient, poate pregatire insuficienta.

La celelalte confesiuni am inteles ca exista in mod organizat aceasta posibilitate. Se numesc in traducere libera: indrumatori sau ingrijitori sufletesti.
Ei colaboreaza si cu institutii sociale, medici, etc.
Ajuta oamenii in spitale: atat pe bolnavi (mai ales cei gravi sau terminali), cat si pe familiile lor.
De asemenea asigura consultatii, un fel de terapii. Nu stiu daca nu cumva in acest caz nu colaboreaza cu psihoterapeutii. Asa ar fi bine.

Acum si in ortodoxie depinde de preoti. Sunt unii la care poti apela si nu te refuza, ii poti cauta si acasa.

Am intrebat si eu cu ceva vreme in urma daca la spovedanie mai poti discuta si altele, sau cere sfat, sau cand poti face asta si mi s-a spus ca la spovedanie nu poti, dar cand poti nu mi s-a spus.
De unde deduc eu ca nu este nimic reglementat in acest sens.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reguli Valentin Reguli in Biserica 69 27.05.2015 13:41:58
Exista reguli pentru un preot/calugar in vizita in alta biserica? sophia Biserica Ortodoxa Romana 10 24.07.2012 13:04:20