Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #16  
Vechi 02.07.2010, 19:26:57
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan.mn Vezi mesajul
Doamne ajuta!

In fapt majoritatea poporului roman este ortodox doar cu numele, apartinand Bisericii Ortodoxe Romane despre care fratele Danion Vasile a afirmat ca este parte a unui trup anti-Ortodox (Consiliul Mondial al Bisericilor). Iar Domnul isi revarsa mania Sa asupra tuturor schismaticilor si ereticilor care sunt uraciuni inaintea Lui prin acest adevarat potop.
Biserici Ortodoxe mai exista in Romania cu sediul la Mitropolia Slatioara (care nu este nici aceasta 100% ortodoxa) si cea cu sediul la Episcopia Movilita (jud. Vrancea), avandu-l ca Intaistatator pe PS Gherontie si aflata in comuniune cu Sinodul Mateit din Grecia al IPS Mitropolit Kirykos (Kirik in lb. greaca) de Mesogaia (Mediterana) si Lavreotikis.

Personal indraznesc sa afirm (chiar de multi imi vor deveni dusmani din aceasta pricina) ca BOR se gaseste in schisma din 1 octombrie 1924 ('prietenii' stiu ce s-a intamplat incepand cu aceasta data in BOR), iar incepand cu 1926 (an in care a serbat Sfintele Pasti alaturi de catolici, dupa pascalia gregoriana anatemizata alaturi de schimbarea calendarului de Parintii Sinoadelor Pan-Ortodoxe de la 1583, 1587, 1593, 1848 de la Constantinopol si de Patriarhia Ecumenica de Constantinopol in mod individual in 1756) se gaseste in mod evident in erezie, indiferent de afirmatiile (dovedite cu ce anume ?!) ale celor de stil nou ca inca mai exista har in BOR iar Duhul Sfant n-a parasit-o.

Chiar notiunea de Ortodoxie de stil nou este un non-sens, asta insemnand Ortodoxie practicata dupa ritul romano-catolic, adica Ortodoxie subordonata 'vicarului lui Hristos' de la Vatican, papei.

Cu drag, Razvan
doame formalist esti, frate, scuza-ma de observatie, dar banuiesc ca nu esti din ardeal, ca altfel ai fi mai tolerant fata de diversitate !
fapta omului conteaza in fata Domnului, eu asa cred, si mai putin va tine cont de formalisme,si religii,cand fapta concreta a omului e goala !

am citit undeva ca mai aproape e diavolul de calcule meschine si cifre clare, daecat dumenzeu care e generos si darnic si lasa de la el !
diavolul nu lasa nimca !
scuza-ma inca o data, da mie asa imi pare !
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apel la rugaciune silvia55 Umanitare 3 27.01.2012 00:02:51
Va rog frumos o rugaciune pt tatal meu care se stinge! Patrice Generalitati 41 21.04.2011 19:03:46
Apel la rugaciune BursucGabrielaIonela Umanitare 77 16.10.2010 01:33:16
Apel de rugaciune sunsray Generalitati 4 01.07.2010 16:34:38
apel la rugaciune c.ovi Umanitare 2 04.06.2007 19:28:05