Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #9  
Vechi 11.07.2010, 22:30:58
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit Trei arme puternice: post, rugăciune, milostenie

Citat:
În prealabil postat de laura_84 Vezi mesajul
Buna ziua as dori si eu putin ajutor pentru cei care doresc sa imi dea un sfat deoarece am de sustinut un examen foarte important pentru mine la inceputul lunii septembrie si daca stie cineva un post anume care se tine pentru examene celor care raspund le multumesc anticipat
Doamne ajuta
Posturile sunt cele rânduite de biserică (vezi calendarul creștin ortodox din orice episcopie). Dacă cele două zile săptămânale de post obișnuit (miercuri, vineri, postul Adormirii maicii Domnului care începe la 1 august, posturi ținute cu mâncare obișnuită de post) nu vă sunt suficiente, înăspriți-le potrivit canoanelor bisericești (fără ulei, pește, mâncare de două ori într-o zi, prima masă după ora 15.00). Dacă nici așa nu vă simțiți împlinită, mai adăugați ziua de luni ca zi de post. Dacă tot nu e suficient, începeți să ajunați în ziua de vineri (nu mâncați și nu beți nimic de joi seară până sâmbătă dimineață). Și înăspriți progresiv posturile.
Doar un singur "amănunt esențial": multă și multă rugăciune, uneori face mult mai multe decât asprimea posturilor. Și nu ar strica să ajutați, după puterea și posibilitatea dvs., pe cei ce au nevoie de acest lucru. Și nu uitați, respectarea canoanelor bisericii în privința posturilor poate face multe minuni! Doamne ajută!

P.S. Nu uitați să învățați câteva ore pe zi!

Last edited by CalmDown; 11.07.2010 at 22:36:25.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
mancare de post pentru bufet ioana.ctin Generalitati 10 26.04.2022 14:56:58
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Rugaciune pentru post iosif Pocainta 57 16.12.2008 20:25:21
Sfaturi pentru post Juli Pocainta 2 21.02.2007 13:14:57