Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #10  
Vechi 05.08.2010, 11:29:48
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Pun in scris textele citate de tine ca sa vezi o data pentru totdeauna ca nu se refera la botezul pruncilor!!! Textul din fapte e grasit, nu se refera la botez.
1 Corinteni1/16. " Am botezat și casa lui Ștefana; afară de aceștia nu știu să mai fi botezat pe altcineva. " Ce te face sa intelegi ca erau prunci? dorinta ta de a contrazice? fii sincera, pune-te pe cercetat Scriptura asa cum Hristos ne indeamna. Iisus Hristos a instituit botezul cand a trimis apostolii in lume sa invete pe oameni Evanghelia MAI INTAI si apoi sa-i boteze. Nu imi da texte din Traditi, nu poate traditia sa contrazica Cuvantul scris a lui Dumnezeu din Sfanta Scriptura, Dumnezeu nu se contrazice!!!!
Si te pomenesti ca in casa aceia nu era niciun copil? De unde stii? ai fost de fata? Pe dumneata ce te face sa crezi ca nu erau si prunci? Eu inteleg prin "casa lui Stefana" toata suflarea care era acolo si doar nu erau numai adulti, ce sa spun!
Si daca nu intelegi faptul ca Sfanta Traditie se afla in deplina unitate cu Sfanta Scriptura, nu are rost sa mai vorbesc!

Si nu ma mai asediati cu mesaje private!
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestin sau Ortodox catehumen Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 109 20.01.2014 12:21:02
pomelnice pe crestin ortodox steliana-steli Generalitati 1 22.12.2011 18:49:45
Catehismul ortodox - audio strajeru Generalitati 0 03.08.2011 03:48:32
Reactia familiei adventiste la botezul ortodox al sotului elenavioletacocos Secte si culte 0 27.10.2009 09:24:06