Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2  
Vechi 05.09.2010, 22:45:13
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adam0111 Vezi mesajul
Am o intrebare cu privire la acest subiect. Poti sa fii nas de cununie la un prieten daca nu esti casatorit, dar ai pe cineva cu care intentionezi sa te casatoresti?
Mie si duhovnicul si parintele la care ne-am cununat ne-au spus sa cautam nasi casatoriti. Poate nu este nici o regula care sa nu le ingaduie sa savarseasa Taina Sfintei Cununii fara nasi care sa fii primit in prealabil aceasta Taina, dar cu siguranta preotii nu insista degeaba asupra acestui aspect. Iata ce am gasit pe net:

Cât privește persoanele care pot să îndeplinească calitatea de nași, acestea pot fi și rude apropiate: frați, surori, veri și cumnați. Părinții nu pot fi nașii propriilor lor copii. De asemenea, ca și în cazul Botezului, călugării nu pot îndeplini calitatea de nași, deoarece, trăind departe de lume, nu se pot ocupa de educația și îndrumarea religioasă a finilor.

În al treilea rând, nașii trebuie să fie cununați și cu viață morală exemplară. Nu este recomandat ca nașii să fie tineri necăsătoriți, pentru că nu se poate angaja și garanta seriozitatea noului cuplu, neputând fi un exemplu de urmat. De asemenea, nu este de dorit ca nașii să fie mamă și fiu sau tată și fiică, ci cuplu căsătorit. Cât privește viața morală exemplară a nașilor, aceasta trebuie să fie condiția esențială a vieții lor. Finii trebuie să vadă în tot ceea ce fac nașii un exemplu de urmat. În privința aceasta, Sfântul Simeon al Tesalonicului precizează că nunii care asistă la unirea celor doi tineri țin locul de părinți și învățători. De aceea trebuie să fie ortodocși și iubitori de Dumnezeu. Obiceiul practicat în Moldova și mai ales în Bucovina, ca la cununie să fie mai multe perechi de nași, nu este recomandat.

Nășia de cununie, ca și nășia de botez creează rudenia spirituală sau religioasă care este respectată ca atare în Biserica Ortodoxă Română, în Biserica Ortodoxă Sârbă și o parte din Biserica Bulgară. În Bisericile de limbă greacă și celelalte de limbă slavă, rudenia spirituală a nășiei de cununie nu este socotită la fel ca și cea de la Botez.
http://www.parohiamacin4.org/cununie.htm
__________________
Doamne, miluieste pe cei ce mi-au facut si imi fac rau, pe cei ce m-au facut si ma fac sa sufar si ii binecuvateaza pe ei!
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasii bisericii Hartford Generalitati 3 18.09.2012 12:52:32
Ce pot face nasii Hoinar21 Nunta 7 28.02.2012 14:03:43
Nasii de botez Liliana Feraru Intrebari utilizatori 9 05.04.2011 10:19:28
nasii de botez danydelya Generalitati 4 01.04.2011 23:50:33
Nasii catalinabalhui Nunta 3 16.03.2009 15:48:57