Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #17  
Vechi 10.10.2010, 18:33:32
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
Bast-et,

Referitor la „vorbăreală” îngăduiți-mi să vă răspund citându-l pe sfântul evanghelist Ioan: „La început a fost Cuvântul...” (Ioan I, 1)
Aveți dreptate nu e ușor să crești copii în ziua de azi, dar nici fără ei nu se poate.
Eu și soția mea nu ne puteam decide să avem copii. Ne preocupa cariera, vizam niște posturi bine plătite. Firma la care lucram a dat însă faliment. Eram amândoi șomeri când am aflat că rămăsese însărcinată cu primul nostru copil. Evident am decis, de comun acord, că nu ne puteam permite copii în situația noastră de atunci, dar nu ne-am putut hotărî să ne ducem la cabinetul medical unde programasem întreruperea de sarcină. Ne-am repetat la nesfârșit că nu avem nici un venit, că nu ne vom putea descurca, că n-avem casă până ne-am trezit amândoi plângând de ni se înnodau lacrimile sub bărbie. Am lăsat copilul, nu puteam face altfel și nu știu cum situația noastră s-a schimbat radical. Ea era în luna opta când a semnat contractul de muncă cu o firmă care-i oferea un salariu foarte bun. Cum de-au angajat-o când urma să nască și să intre în concediu de maternitate nu-mi dau seama... La scurt timp mi-am găsit și eu de lucru în condiții la fel de bune. Copilul seamănă cu mine, e băiat, l-am botezat Bogdan și-i spunem Norocel. Avem acum locuința noastră, trei copii și-l așteptăm pe al patrulea, iar seara sau de sărbători când suntem toți împreună nu e nimeni pe lumea asta mai fericit ca noi.
Doamnă, domnule Bast-et important e să avem copii, de rest are grijă Dumnezeu. Să avem credință!
Viață a fost înaintea noastră, viață trebuie să fie după noi.

Mihail Gh. Bujor (Ghebu)
Emotionant!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati o famile aflata intr-um mare necaz!! gadescum Umanitare 1 24.01.2009 19:48:25