Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.10.2010, 02:50:54
ionion ionion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Cu mintea-n nori si cu picioarele pe pamant !
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Exclamation Sfantul Ignatie Briancianinov ! Nu se mai poate fara el !

Va rog cu adevarat din suflet sa-l popularizam pe acest blog pe Sfantul Ignatie Briancianinov. Sa citim cu totii si aducem citate si scrierile sale. M-as bucura sa incepem cu "DESPRE INSELARE".

Am fost din nou uimit de fenomenele din Ardeal, de contactul pe care-l au cei care se cred ortodocsi cu elementele protestante, de inselarile demonice din starea a ceea ce ei numesc rugaciune, de infierbantarile sangelui, de stimularea imaginatiei, de necunostinta elementara a starii adevarate de rugaciune si nu in ultimul rand de vulnerabilitatea si deschiderea catre demoni prin surescitarea aceea necrestineasca. Am fost uimit cum protestanti fara istorie mentioneaza de marturisitori ortodocsi ai primelor veacuri crestine ca si cand ar fi de-ai lor si asta CULMEA in contextul in care scrierile acelor marturisitori subliniaza ortodoxia. Nesimtire, nestiinta, ignoranta, prostie, manipulare !

Sa invatam fratilor sa ne rugam ! Nu va amagiti, diavolul acum e la costum si cu biblia in mana. Cititi rogu-va "DESPRE INSELARE" si popularizati pe forum. O voi face si eu cat timpul imi va permite. Am totusi o familie si un loc de munca, timpu-i limitat. Dar impreuna putem face o treaba buna !!!

E totusi bine, nu-i nimic rau cu adevarat, proorociile spun ca la sfarsitul veacurilor Biserica Lui Hristos va straluci ca diamantul in lumina soarelui. Nu se mai poate, trebuie sa stim de ce suntem ortodocsi. Ideea m-am botezat sau parinti-mi sunt ortodocsi, nu mai tine ! Apostazia va veni printr-un singur mod esential pe care Sfantul Maxim Marturisitorul il subliniaza: "nestiinta este cauza tuturor relelor"

Doresc sa indemn pe oameni aici, pe cei care voe citi acest blog sa citeasca in primul rand, mai ales si indeosebi cartea(brosura) DESPRE INSELARE a Sfantului Ignatie Briancianinov.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ignatie Briancianinov, Rugaciune la necazuri si suparari George.m Rugaciuni 1 23.01.2011 16:04:25
Fuge de lumina, dar nu poate trai fara ea. Ce-i? amatyyy Generalitati 5 20.11.2009 00:34:06
Sf. Ignatie Briancianinov "Nu vorbi despre cresti- razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 10 09.04.2008 22:50:42
Sfantul Ignatie Briancianinov eusiatat Despre Biserica Ortodoxa in general 0 02.05.2007 00:12:41
Sfantul Ignatie Briancianinov antiecumenism Despre Biserica Ortodoxa in general 11 24.12.2006 22:41:00