Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.11.2010, 07:34:11
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oare cum "s-a ingrijit" de noi? te referi la coincidente si "minuni"? nu avem nici un motiv sa credem asta. Da-mi tu unul!

Ma gindesc doar la faptul ca sute de ani formele si continutul evangheliilor s-a tot modificat, ele fiind purtate de colo-n colo de catre EVREI care s-au tot facut preoti unii pe altii si de aici si manualul "utilizatorului" . Eu nu am absolut nimic cu ei, dar as sta foaaaarte mult pe ginduri inainte de a avea deplina incredere in ceva "REDACTAT" de ei :))) Vorba aia, ei nu au incredere nici intre ei, unii cu altii, dar noi in ei?
Aici este marea dilema
Ramine insa de stabilit cit a fost masluit si cit a ramas.

Insa sunt de acord cu tine. Din putinul ramas ne ajunge de o mintuire! ( era sa zic de o ciorba:))
Eu rămân totuși la opinia că ajutorul Domnului în prezervarea Sfintei Scripturi este evidentă. Multe dintre scrierile antice s-au pierdut cu totul, rămânând doar scurte referințe despre ele în alte lucrări, Biblia a rămas integrală și într-un număr de exemplare care întrece pe departe orice altă carte. Cât privește fidelitatea cu care s-au copiat cărțile Bibliei, descoperirea manuscriselor de la Marea Moartă a demonstrat lumii întregi acuratețea acestor transcrieri pe o perioadă de multe sute de ani. Am dat doar un exemplu, însă mai sunt și altele și încă se mai fac descoperiri în acest domeniu...
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Problema de suflet...mica? jalina Generalitati 39 04.12.2012 17:09:22
o mica problema de gramatica cred_cu_adevarat Generalitati 12 19.10.2011 14:01:11
O mica problema ! Darkanian Generalitati 18 08.03.2011 19:58:56
Buturuga mica andreicozia Generalitati 2 18.09.2009 23:47:10
o mica alinare mara2008 Stiri, actualitati, anunturi 1 28.09.2008 15:43:13