Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.12.2010, 16:32:23
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit Catisma a nouasprezecea din Psaltire

Stapane, Hristoase Dumnezeule,
Cel ce cu patimile Tale ai vindecat patimile mele si cu ranile Tale ai tamaduit ranile mele,
daruieste-mi lacrimi de umilinta mie, celui ce mult Ti-am gresit !

Imprumuta trupului meu din mireasma trupului Tau celui de viata facator si indulceste sufletul meu cu cinstit Sangele Tau, de amaraciunea cu care m-a adapat protivnicul.
Inalta catre Tine mintea mea cea tarata in jos si ma ridica din prapastia pieirii !

Ca nu am pocainta, nu am umilinta, nu am lacrimi de mangaiere, care intorc pe fii la mostenirea lor. Intunecat sunt la minte de patimile lumesti, nu pot cauta spre Tine la durere, nici nu ma pot infierbanta cu lacrimile dragostei celei catre Tine.

Dar, Stapane Doamne, Iisuse Hristoase, Vistieria bunatatilor, daruieste-mi pocainta desavarsita si innoieste iarasi in mine intiparirea chipului Tau !

Desi eu Te-am parasit, Tu insa nu ma parasi ! Iesi de ma cauta si ma intoarce iarasi la pasunea Ta, numarandu-ma iarasi cu oile cele alese ale turmei Tale ! Hraneste-ma si pe mine impreuna cu dansele, cu verdeata dumnezeiestilor Tale Taine, pentru rugaciunile Preacuratel Maicii Tale, si ale tuturor sfintilor Tai.

Amin.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unul dintre cele mai ciudate vise din viata mea Raluca1905 Generalitati 19 04.12.2017 23:18:24
Cele mai scurte rugaciuni Sebastiana Rugaciuni 15 04.10.2011 21:57:08
Cele mai frumoase locuri care le-ati vizitat tigerAvalo9 Generalitati 39 05.07.2011 21:32:50
Rugaciuni frumoase :) corinne Rugaciuni 1 07.06.2011 15:12:51
Anatemizarea ereticilor si schismaticilor, unul dintre cele mai infricosatoare pacate razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 10 22.12.2008 22:07:51