Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #10  
Vechi 06.01.2011, 12:45:14
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit De ce atata razvratire(?)?

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Intre catolici si ortodocsi
doar ca se pierd multe suflete care, pentru ca nu traiesc in mediul (duhul) ortodox, se plafoneaza, li se atrofiaza muschii aripilor si raman doar "caldicei" pana la sf vietii
Eu nu am vazut diferenta in comportamentul mamei mele (botezata greco-catolica) fata de ceea ce vad si vedeam la ortodocsi (eu sunt ortodoxa). Pentru mama mea postul era post, asa ca la ortodocsi, de exemplu. Poate era un caz izolat, desi nu cred, matusile mele varsnice, vecinii de pe strada, oameni in varsta, care si ei apucasera sa fie botezati greco-catolici aveau aceleasi obiceiuri ca si mama mea, toata lumea mergea la biserica ortodoxa din sat (alta nu mai era). Nu era nici o deosebire intre ortodocsi si greco-catolici. Ceea ce era profund, s-a transmis din generatie in generatie, iar ortodocsii fortati sa devina greco-catolici, pe la 1700, redeveniti ortodocsi prin secolul 20, redeveniti poate (unii dintre ei) greco-catolici dupa 1989, cred ca nu mai stiau nici ei bine ce erau (dpdv al stampilei), iar credinciosii adevarati si-au pastrat si transmis, din generatie in generatie, celor de dupa ei ceea ce era esenta credintei. Asa cum am vazut la mama mea (care mergea la biserica ortodoxa, chiar si dupa revolutie cand cea greco-catolica s-a reinfiintat). Credinta lor era profunda, temeinici si consider ca erau mult mai vrednici crestini decat noi, cei de azi.
Ce nu inteleg eu este altceva: exact ca in politica, nu eu romanca si cu vecinul meu ungur ne scoatem ochii, ca n-avem de ce, noi ne intelegem bine, ca intre oameni botezati; cei care sunt in frunte zgandare cu batul prin gard (ca la caini, ca sa-i intarate) si in politica si in politicile "bisericesti". Acolo e problema, nu intre oamenii de rand. Astia, ultimii, pun doar botul, daca nu stau sa judece, cui foloseste intaratarea lor (ei se aleg cu capetele sparte, iar cei din frunte cu un scaun "votat").

De ce atata vrajba cand ei stiu prea bine de unde se trag!

Last edited by Adriana Cluj; 06.01.2011 at 13:21:06.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicii si Sf Maria Hartford Generalitati 22 19.08.2011 08:36:38
Catolicii de traditie bizantina in SUA PadreCory Biserica Romano-Catolica 87 29.12.2010 12:34:45
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 13:03:37
Cimitirul dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 6 11.06.2009 13:25:56