Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.01.2011, 11:08:36
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Proiectul Aiud"

In urma unui link dat de prietena noastra cherub pe un alt topic, am descoperit un subiect controversat cu privire la "Centrul de martirologie" care ar fi fost menit sa se (pre)ocupe in mod special de viata si moartea fostilor detinuti politici aflati in temnita de la Aiud, care au suferit chinuri ingrozitoare si care in final si-au dat ultima suflare pe Altarul credintei in Hristos Mantuitorul.
Nu vreau sa fiu subiectiv si prefer sa-mi spun parerea ceva mai tarziu, pentru a nu influenta pozitia nimanui. Pot doar sa adaug ca pe Dl Profesor Dr. Pavel Chirila l-am cunoscut cu multi ani in urma (in 1987) dupa ce i-am citit cartea "Terapia Naturista" si pot spune cu mana pe inima ca mi s-a parut un om de o caldura sufleteasca mai greu de gasit in mod obisnuit.
Va rog, cititi interviul cu rabdare si veniti cu argumente pro sau contra daca si cum trebuie conceput acest - sa-i zicem "centru", desi pentru unii se pare ca suna mult prea laic si compromitator, pentru o cercetare profund religioasa si care se vrea rupta de orice tenta politica intrata in istorie sau a zilelor noastre - si cred ca e important daca de aici se vor naste idei binecuvantate de Dumnezeu care sa ajute la alungarea suspiciunilor dintre noi si mai ales pentru scoaterea la lumina a acelor detalii aflate in arhivele protejate de interese deloc... ortodoxe, pentru ca acei martiri sa devina cunoscuti de Sfanta Biserica spre binele intregului nostru neam.
Totodata, din capul locului o sa va rog sa excludeti din start disputele si polemicile care oricum aduc numai deservicii insasi notiunii de crestin. Poate ca nici nu contreaza prea mult daca va opuneti sau sunteti pentru, dar sa o facem cu demnitate si cu argumente solide, fara a ne balacari in ipoteze penibile care nu-si au oricum rostul si locul aici.
Va multumesc pentru intelegere si intelepciunea de care banuiesc ca veti da dovada!
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42