Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.02.2011, 16:18:29
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation Dictionar FORUM

Observand pe forum multe neintelegeri in comunicare, care se produc din cauza folosirii unor termeni care au mai multe intelesuri/aspecte sau folosirii unor termeni corecti intr-un context incorect, pentru a evita haosul mental al tuturor ,consider ca acesti termeni trebuiesc explicati undeva (eu am zis sa fac un topic special pentru asta).
De aceea, ii rog pe toti cei ce doresc sa explice sau sa ceara anumite explicatii, sa o faca aici,pentru simplul motiv ca toti sa intelegem corect mesajul celuilalt si atunci cand ceva ne scapa, sa putem gasi aici( sau sa putem intreba) termenul cautat si intelesul lui corect din context.Sunt aici oameni cu bune intentii care sunt deseori "taxati", tocmai pentru ca nu sunt intelesi in exprimare.
Pentru inceput am sa va dau unul din exemplele care m-au facut sa deschid acest topic:

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Eu cred ca trebuiesc combinate toate la un loc. Adica si iubirea, si ratiunea (cu meditatia rationala cu scopul de corectare a modului in care intelegem realitatea exterioara si cea interioara), si contemplatia (ca stare de pura observatie fara analiza rationala).

Daca ne-am concentra doar pe una din astea trei, neglijand pe celelalte, am obosi repede. Adica, de exemplu, eu nu reusesc sa fac doar meditatie rationala, sau doar contemplatie, sau doar sa ma dedic perfectionarii iubirii. Fiecare perspectiva din astea 3, fara celelalte, o vad ca limitata. Nu zic ca nu se poate ajunge doar prin una din astea 3, ci spun ca puterea este mult mai mare si ridicarea mai rapida cand sunt toate 3 la un loc, deoarece se mentine astfel un echilibru. Imi dau seama ca daca noi nu ne impingem putin de-aici, putin de colo, riscam sa stam pe loc, sa nu avansam datorita dezechilibrului creat de lipsa perfectionarii unor parti ale noastre.
Raspunsul lui MariS:
Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Ca sa nu existe confuzie intre termenul de contemplatie in sens lumesc, cum ar fi de exemplu atunci cand privesc un peisaj si analizez detaliile observate si emotiile starnite de aceasta, in sens duhovnicesc contemplatie inseamna intoarcerea mintii catre Dumnezeu, golirea ei de sensuri si conceptii lumesti, dar si elevarea ei prin intermediul iubirii. Iubirea te duce cel mai rapid spre cel pe care il iubesti, dar nu numai atat, ea ridica intelegerea pe o noua treapta si ii confera o noua dimensiune fara de care contemplarea ramane seaca, fara miez. Si mai e ceva, Dumnezeu este Iubire, iubire la modul ONTOLOGIC, nu accidental sau functional cum e la noi, Fiinta Sa este Iubire, si atunci cine poate face legatura cel mai bine intre noi si Dumnezeu decat iubirea. Daca nu faci aceasta legatura atunci ai ratat convorbirea, ai ratat contemplarea. Iar Duhul, cel care te ajuta in contemplatie, atunci cand aceasta e insotita si de rugaciune, Duhul spun, e si el tot iubire si se leaga cel mai bine tot de iubire. Duhul Adevarului este Iubire pentru ca si Fiinta Adevarului este Iubire.
Har, smerenie si jertfa de sine.
As dori sa il rog pe Pippo sa explice si aici intelesul termenului de sfant , ce intelege el prin "sfant",pentru ca este un termen pe care il foloseste des.Apoi sa ii fie si lui explicat ce inseamna termenul "sfant" in ortodoxie.Ca sa nu mai existe confuzii.
In final, desi pare ca ar trebui sa-mi cer scuze lui Pippo ca am dat niste exemple din exprimarea lui, eu ii multumesc pentru prezenta pe forum si consider ca totul se intampla cu un scop:binele si evolutia fiecaruia dintre noi.

Last edited by Melissa; 06.02.2011 at 00:59:39.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De pe un alt forum.. xanixade Generalitati 1 04.06.2011 15:30:51
Dictionar vicleano-roman Daniel777 Generalitati 416 04.06.2010 02:11:54
Dictionar al scriitorilor romani (pentru cei interesati) LapetiteMoc Generalitati 0 27.04.2010 11:38:20
FORUM iosif Generalitati 16 30.06.2009 08:17:16