Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.03.2011, 18:07:46
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Moarte clinica

Azi eu am purtat o discutie cu un profesor de dogmatica si l-am intrebat despe moarte clinica si relatarile acestora,ei bine...el a zis ca moartea clinica de fapt nu este o moarte propriu zisa asta pentru ca nici macar nu iese sufletul.Plus de asta acest fenomen dureaza maxim 6 minute,asta pentru ca in stare inactiva celulele neuronale mor si nu se produc altele.
Cand am intrebat de relatarile acelor oameni,el a zis asa:De obicei cei mai multi spun ca vad o lumina care ii cheama,sau altii au proiectat imaginea privind de sus ce se intampla,sau lucruri gen o gradina,sfinti,etc.Toate acestea vin din subconstient ca un vis,de fapt se aseamana cel mai mult cu un vis,pentru ca atunci cand visezi nu iti vezi trupul,asa este si in acest caz.Asta din punct de vedere stintific,asa daca vorbim duhovniceste atunci spunem ca Dumnezeu nu se joaca cu noi prin"dute-vino".Sfantul apostol Pavel cand a fost rapit la al treilea cer spune ca nu poate fi explicat cu limba sau inchipuita de minte.
Cand este momentul potrivit,atunci o sa duca sufletul din aceasta lume materiala ducandu-l pentru eternitate in lumea spirituala.
In general acest capitol al mortii si al vietii de dupa moarte este mai delicat,nefiind in Sfanta Traditie decat foarte putin,chiar si asa nu avem nevoie sa stim ce se intampla dupa moarte,sa o luam logic:Daca Dumnezeu exista atunci exista si rai,daca nu exista Dumnezeu atunci este iadul.Chiar spunea un sfant"As vrea sa ma duc in iad dar sa fiu cu Hristos".
Daca omul ar stii ce se intampla dupa moarte s-ar pierde drumul catre mantuire.Asa ca daca auziti asemenea persoane ca au vazut ce am enumerat,atunci ei mint.Ca si in pilda bogatului nemilostiv, atunci cand bogatul era in iad si a vrut sa ii avertizeze pe cei ramasi in viata din familia lui ca sa nu ajunga in iad,dar acest lucru nu a fost posibil,asta pentru ca"ii au pe Moise si pe prooroci,sa asculte de ei",cred ca aceasta pilda este un rezumat la ce am zis despre moarte.
Mi-ar placea sa aud pareri pro sau contra,dar sa fie cat mai pasnic.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
AM FOST IN MOARTE CLINICA Ioan_Ciobota Generalitati 38 29.12.2014 13:56:52
Amintiri din moarte clinica... heaven Generalitati 15 18.12.2013 23:52:30
Femeie in moarte clinica alt_inceput Generalitati 18 04.01.2011 16:22:35
Moartea clinica alexdu Generalitati 5 03.09.2010 17:38:53
Moartea clinica rafella Generalitati 4 08.06.2010 19:37:16