Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #10  
Vechi 03.05.2011, 23:06:34
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Am propus aceasta tema de discutie dintr-un motiv bine intemeiat . Acela de a fi f. frecvent intilnita si interesind toate mediile sociale , de la culte la profane. Este posibil ca aici sa intereseze mai putin , nu ar fi de mirare !
Spun acum cum ca mi-a atras atentia postarea userului Mihailc (nu precizez insa si sensul, poate mai tirziu ori poate este de subinteles) si pt. ca ne-am priceput exact pe dos am sa mai dau citeva explicatii documentate suplimentare .
Asadar :

Insasi viata Fiului lui D,.zeu , care s-a facut om , este o marturie graitoare a lipsei de echivoc a Evangheliei, a fundamentalismului ei (conform mentalitatii zilei !).
Domnul Iisus Hristos, incepind de la ispita de pe Muntele Karantaniei si pina la suirea pe cruce nu este deloc preocupat sa NU scandalizeze prin marturisirea adevarului , sa nu creeze impotriviri prin incalcarea traditiilor omenesti.

,,Cautati sa ma omoriti, pt. ca cuvintul meu nu incape in voi. Eu vorbesc ceea ce am vazut la Tatal Meu, iar voi faceti ceea ce ati auzit de la tatal vostru . (Ev. Ioan 8/38) " ,, Voi sunteti din tatal vostru diavolul si vreti sa faceti poftele tatalui vostru " (Ev. Ioan, 8/44)

Oare cum ar raspunde mentalitatea corect politica a zilei la ispitirile diavolului de pe Muntele Karantaniei : ,, Si I-a spus diavolul : Daca esti Fiul lui D.zeu, zi acestei pitre sa se faca piine ?" ( Ev. Luca 4/4 )
Am mai zice noi astazi precum atunci Mintuitorul : ,, Scris este ca nu numai cu piine va trai omul , ci orice cuvint al lui Dz.eu" ?
Sau ne-am gindi sa nu fim atit de extremisti si sa luam ce este bun din ceea ce ni se ofera : ,, Oare nu putem face ciment sau scoate piatra de constructii din pietrele astea , dupa care sa le vindem si sa ne imbogatim ?"
Dar la ispitirea diavolului : ,, Tie iti voi da toata stapinirea aceasta si stralucirea ei , caci mi-a fost data mie si eu o dau cui voiesc; deci daca Tu te vei inchina inaintea mea , toata va fi a Ta" (Ev. Luca , 4/7-8) am mai raspunde noi precum Mintuitorul : ,, Mergi inapoia Mea satano, caci scris este : ,,Domnului Dumnezeului tau sa te inchini si numai Lui Unuia sa-i slujesti" (Ev. Luca , 4/9).
Sau ca sa nu cadem in fundamentalism , ne-am gindi fatarnic : ,, Pe fata ma inchin astuia, dar in inima mea imi pastrez credinta cea adevarata in D.zeu. Iar de bogatia pe care o voi cistiga astfel ma voi folosi ca sa fac mult bine : voi ridica spitale, voi face asistenta sociala si sponsorizari la biserica, si uite asa imi cistig si sufletul ! "

Mintuitorul a fost prigonit pt. ca marturisea adevarul despre lume si ii chema pe oameni la adevarata pocainta. Nu cumva noua ne este teama ca vom fi luati drept fundamentalisti daca-i sfatuim pe ceilalti sa-si asume o viata si o marturisire crestina ? Sau vom spune : ,, Ia sa-mi vad eu de treaba mea , ca , pina la urma , fiecare cu credinta lui..."
Oare oamenii care vorbesc asa cunosc cuvintul Mintutitorului , care ne spune : ,, Cel ce se va rusina de Mine si de cuvintele Mele, in neamul acesta desfrinat si pacatos, si Fiul Omului se va rusina de el , cind va veni intru slava Tatalui sau cu sfintii ingeri " (Ev. Marcu , 8/38).

Iisus Hristos ar fi putut f. usor sa scape de ura si prigoana carturarilor si a fariseilor . Trebuia doar sa le vorbeasca putin mai frumos, mai cu ocolisuri, mai diplomatic, facindu-se totodata exponent al poporului in lupta pt. eliberarea evreilor de sub romani ...
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 03.05.2011 at 23:10:53.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Romania pierde si rezervele de LIGNIT si ANTRACIT. hydro314 Generalitati 3 22.08.2012 14:28:04
Se poate pierde mantuirea? lacrimi Din Vechiul Testament 38 10.05.2010 17:32:04
In ce conditii se poate pierde sau ceda parohia? sophia Preotul 3 26.10.2009 23:34:58
Teama de schimbare sau... silverstar Generalitati 0 12.12.2008 08:30:18
Mi-e teama... bridezilla Preotul 74 29.12.2007 15:34:39