Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.05.2011, 22:39:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
foarte putini ecumenisti (adica sa fie catolici care sa aprecieze neoprotestantii).
Nu știu dacă sunt ecumenist sau nu. Dacă e vorba să îmi doresc ceea ce și-a dorit și Cristos, și anume ca "toți să fie una", atunci sunt foarte ecumenist și aceasta este chiar misiunea Bisericii Catolice, cu precădere a Papei.
Poate să vă pară surprinzător, dar eu îi apreciez foarte mult pe neoprotestanți. Desigur, nu pe toți, dar pe mulți de pe acest forum îi apreciez. Spre exemplu, pe neoprotestanta Dorina o apreciez foarte mult. Și pe protestantul al cărui username actual este Scotland the Brave îl apreciez mult, am fost onorat să-i găzduiesc un articol pe situl meu catolic și, când citesc ceva scris de el, mă simt câștigat.

Desigur, întrebarea dacă îi apreciez nu pe (neo)protestanți, ci (neo)protestantismul cere un răspuns mai nuanțat un pic. Dar cred că da, (neo)protestantismul poate fi, uneori, un vehicul de salvare, așa cum și ortodoxismul poate fi. Ca să dau un singur exemplu: multe suflete cred că și-au găsit salvarea datorită Botezului administrat de ortodocși și de (neo)protestanți.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35