Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #7  
Vechi 05.05.2011, 20:43:44
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Problemă practică: ce facem când toată congregația îngenunchează, noi bineștiind că nu e rău să îngenunchezi, dar mai bine este să stăm în picioare ? Oare, în acest caz, a rămânea în picioare nu ar fi o mândrie de tip "eu vă desfid pe voi toți, care nu prea le aveți cu liturgica, spre deosebire de mine!" ?
Duminica trecuta in biserica, desi stiam ca nu se ingenunchiaza pana la Rusalii, participand la slujba cu inima si nu cu mintea, am dat sa ingenunchez si doua "fete" bune, cam de 70+, m-au "arestat", apucandu-ma zdravan de brate, una de dreptul si una de stangul, simultan (mie imi place sa cred ca n-au fost intelese!!), "soptindu-mi" de a auzit si preotul cred :"nu se sta in genunchi duminica asta!!" Deci mereu va fi cineva care ne va da o mana de ajutor.Si la propriu si la figurat!

Last edited by Melissa; 05.05.2011 at 20:52:12.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Practica Liturgica anonimos92 Preotul 4 14.10.2012 22:47:56
Diferenta dogmatica si liturgica intre Liturghia ortodoxa, catolica, protestanta si neoprotestanta suharau Intrebari utilizatori 2 07.12.2011 19:28:07
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27