Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #14  
Vechi 16.05.2011, 19:05:31
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Ambele parti par de vina !

Eu unul cred, ca ambele tari sunt de vina pentru situatia actuala,dezamagitoare !

Romania e prea bleaga,si nu face nimica ca sa strige mai tare si sa se zbata,pentru a atrage atentia marilor puteri occidentale,asupra acestei probleme si a incerca-forta o unire dupa modelul celor doua state germane din anii 90 !

Rusia,e prea puternica, si are un cuvant prea greu de spus( prin gaze ) la nivelul Ocidentului,ca sa nu fie bagata in seama !

Moldovenii sunt in mare parte, cred, spalati pe creier,sau pur si simplu fara o cultura nationalista !

De fapt romanii in general nu sunt un popor nationalist,si nu au acest instinct,nici acasta valoare promovata ,deoarece ei nu au avut in istorie niodata un imperiu !
Romanii nu au avut niciodata o istorie mare ca stat modern !!!
Nu ne putem compara, nici macar in vis cu ungurii,polonezii, grecii austriecii,nemtii,sarbii,slovacii,dpdv al nationalismului !
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Basarabia e Romania-mars pt unire antiecumenism Generalitati 3 20.10.2012 00:07:38
Unire din iubire,cofratietate si comuniune in unitate sau din interes? Seraphim7 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 67 09.11.2010 13:32:28
intrebare necesara anaily Intrebari utilizatori 7 27.08.2010 18:33:54
Presedintele parlamentului din Republica Moldova:"Niciodată nu ne vom uni cu România" mihailt Generalitati 1 18.02.2010 19:45:03
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28