Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #15  
Vechi 02.06.2011, 00:29:53
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Nu mi se pare ciudat. Eu am (ne)credința mea, nu înseamnă că vreau ca alții să o împărtășească. Mai ales copiii. Eu am crescut cu credință, mergeam la biserică, aveam cărți de rugăciuni și Biblia pentru copii. Mă rugam înainte de masă, dimineața, înainte de culcare. Și cred sincer că fără credință, în acei ani fragili ai vieții mele, nu aș fi ajuns omul care sunt azi.


Interesanta stare, Lilith. Poate e veriga lipsa dintre certitudine si incertitudine, sau cum zicea Mitropolitul Clujului, IPS Bartolomeu: indoiala e jumatatea drumului dintre credinta si necredinta si poate duce fie la una, fie la cealalta.

Pot sa-ti zic ceva vizavi de cuvintele tale subliniate? Zic oricum ca sa luam toti aminte. E vorba de cuvantul de incheiere din pledoaria unui avocat al unui tanar de 18 ani condamnat la inchisoare pentru crima.

Cuvânt de încheiere
"Domnilor, însărcinarea ce am primit-o este foarte ușoară. Acuzatul își
recunoaște vina, prin urmare e puțin de apărat la dânsul Totuși, mă simt chemat să spun câteva cuvinte.

Inaintea mea și a judecătorilor văd pusă Crucea; se află aici, în sala în care acuzatul va fi condamnat, îmi pun, însă, întrebarea de ce nu
se găsește Sfânta Cruce și în școli, în fiecare sală de învățământ, oriunde se află și învață copiii.

De ce condamnatul vede crucea abia astăzi, aici, în sala de judecată, când este prea târziu?

Dacă i s-ar fi arătat încă de pe băncile școlii,
sunt sigur că astăzi acest tânăr nu ar mai fi aici, în postura de criminal.

Domnilor, Dumneavoastră sunteți adevărații vinovați! Pe voi vă acuz! Prin
Dumneavoastră se seamănă în popor necredința. Condamnați pe clientul meu,
căci aceasta este meseria Dumneavoastră. Eu însă vă acuz pe voi, căci aceasta este datoria mea!"

Extras din pledoaria avocatului unui tânăr de 18 ani acuzat de crimă în
1910

..asa ca bine faci ca nu vrei sa fie lipsiti copiii de credinta.

Last edited by delia31; 02.06.2011 at 00:31:58.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tanar, supliciat pentru ca a renuntat la religia musulmana , si a devenit crestin nothing1000 Stiri, actualitati, anunturi 164 26.06.2012 06:51:02
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 13:28:55
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 11:59:23
Religia New-Age doctor_faustus Alte Religii 0 31.10.2010 10:43:02
Romanii doresc puscarie pentru cei ce critica religia crestin ortodoxa hmiron Generalitati 35 07.04.2010 18:12:16