Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.07.2011, 23:53:56
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Uite Ovidiu b. - eu nu smintesc lumea aici.
Poate ca nu sunt in masura sa dau sfaturi, sau nu sunt suficient de credincioasa.
Eu spun anumite lucruri dupa o anumita experienta de viata.
Am citit un pic din parintele Cleopa (iar par. Boca l-a preluat atat de bine, sau invers ca nu stiu care este mai in varsta), si m-a daramat, mi-a facut mult rau.
Eu am vorbit cu parintele meu si altii si fac ceea ce spun preotii de mir.
Calugaria nu este pentru mine.

In schimb tu gresesti aici cu sfaturile tale. Nici nu cunosti lumea si viata altora si vii cu sfaturi de la par. Boca acolo unde se potrivesc ca nuca in perete.
Te rog nu mai jigni oamenii casatoriti. Folosesti niste termeni pe care cred ca nici tu nu-i cunosti (ca semnificatie).
Si te mai rog sa nu mai batjocoresti oamenii, sa-i pui mai prejos ca animalele pentru ca duc o casatorie normala.

Am mai intrebat aici: ce inseamna pentru voi desfranare in casatorie? Definitia.
Eu am pus niste intrebari clare, niste probleme de care se lovesc multi in ziua de azi.
Si preotul meu mi-a spus ce este de facut.
Voi faceti cum vreti voi.

Eu vreau numai sa feresc tineri de suferinte si regrete cand va fi prea tarziu.
Copiii se fac la timpul lor, iar femeile au un ceas biologic.
Doar atat: sa nu regretati pe la 50 ani si mai tarziu ca nu v-ati casatorit, ca n-ati facut copii. Sa nu va dea Dumnezeu sa cunoasteti anumite suferinte.

Am mai spus: nu e nevoie sa necasatorim, sa facem, copii, sa avem familie, sa iubim. Cine nu vrea aceste lucruri este liber sa ramana singur, in feciorie.
Casatoria alba este un pacat.

Desfranare in casatorie inseamna sa ai relatii in mod exagerat ca numar si fel (mai mult de 3-4 ori pe saptamana).
Precurvie, pacat, murdarie inseamna sa-ti inseli sotul.
Draga sophia...sfaturile astea nu le-am dat eu...ele sunt date de marii nostri parinti pentru care ar trebui sa avem respect si sa le urmam sfaturile daca vrem sa ne mearga bine.

De unde pana unde sfaturile parintelui sunt ca nuca in perete? ....aaa ca ne facem noi regulile noastre dupa cum ne taie capul si acceptam numai ce ne convine (este problema fiecaruia) ...eu ti-am pus in lumina un Adevar nu spus de mine REPET.

Acum cu jignitul draga mea ...te rog fa-ma atent unde te-am jignit?....eu am dat niste citate dintr-o carte scrisa de un mare parinte.

Cum îi feresti pe tineri? Dandu-le sfaturi asa cum crezi tu ca e bine (adptata la societatea astazi)? Dar Dumnezeu nu este acelasi?....sau acum avem un Dumnezeu modern? ....Grija mare draga mea, ca raspundem pentru fiecare fapta de a noastra (chiar si pentru sfaturile noastre).

Te rog citeste Taina Casatoriei, Tinerii, Familia si copiii nascuti in lanturi si ai sa vezi cate sfaturi ne da parintele in legatura cu copiii (el ne indeamna la a face copiii - de la 3-4 in sus - dar atentie - copiii sa fie zamisliti in curetenie sufleteasca si trupeasca)... asa cum ne ostenim noi acum "De noi atârnă cei de mâine, de felul cum vom ști să le dăm locul, așa vor veni."

_______________

Căsătoria e sacul cu păcate, mărită-te și ia-l în spate.

Last edited by ovidiu b.; 26.07.2011 at 23:58:02.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noaptea de Anul Nou parinteleiacob Spiritualitatea ortodoxa 15 03.01.2013 10:51:19
Despre Taina Nuntii in cultul rasaritean Alexandru Nunta 18 10.05.2012 11:36:35
Scopul nuntii Anna Nunta 59 25.04.2011 00:18:44
Noaptea de Înviere Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 3 05.04.2010 15:40:34
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 22:15:28