Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.08.2011, 13:06:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Intrebari legate de slujbele bisericilor din tara(schimbari?)

Am fost surprinsa sa vad schimbari la bisericile din tara, in ceea ce priveste orarul si continutul slujbelor si am unele nelamuriri.

1. Inainte vreme era facut un orar potrivit anotimpului, adica: iarna vecerniile incepeau la ora 17:00-17:00, pentru ca se intuneca mai repede, iar vara mai tarziu, dupa ora 18:00, ca sa nu mearga lumea pe caldurile mari ale dupa amiezii.
Ei acum este invers! Care este explicatia?

2. Mi-am dorit mult sa ajung la vecernii, pentru ca aici la noi nu se fac si mie imi plac. Nu se mai fac nici in tara asa cum le stiam eu, adica: sa se cante acele cantari specifice (Lumina lina, Acum slobozeste..., etc., Bogatii au saracit, sfintirea painilor etc.
De ce? Chiar nu se mai fac vecernii alea frumoase?

In schimb, si o vad si ca element pozitiv totusi, se face Sf.Maslu peste tot, inainte de care se citeste (in perioada asta cel putin), Acatistul Domnului Iisus Hristos.
Eu stiam si asa se facea inainte, ca Sf.Maslu se face numai in vinerile din posturile mari.
Sigur ca m-am bucurat sa particip la Sf. Maslu, pentru ca nici asta nu se face in afara tarii.

Nu stiu, cumva nu mai este nimic asa cum stiam eu si nu astea erau schimbarile necesare, ci altele.

Se intampla asa numai la unele biserici? Eu am cercetat doua numai.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Resfintirea Bisericilor cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 18 10.07.2016 15:17:30
Cununii legate Angelina Nunta 32 07.01.2013 21:24:03
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
Intrebari legate de Boboteaza sophia Biserica Ortodoxa Romana 19 12.01.2012 23:04:31
Obiceiuri legate de nastere costel Generalitati 2 04.02.2008 19:29:47